BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyon erős a „tücsökattitűd”

A biztosításközvetítőknek kiemelt felelősségük van abban, hogy segítsék az ügyfeleket a megfelelő döntések meghozatalában, hiszen a legtöbb üzletet rajtuk keresztül kötik – hangzott el az alkuszkonferencián.

Az öngondoskodás mértéke, a biztosítottság minden országban szoros korrelációt mutat azzal, hogy mekkora az adott ország lakosságának pénzügyi képzettségi szintje – mondta Sebestyén László, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) elnöke a szervezet közgyűlésén. A szakember figyelmeztetett, hogy a biztosítási szakmában épp az alkuszok találkoznak legtöbbször az ügyfelekkel, ezért kiemelt felelősségük van a pénzügyi ismeretek terjesztésében is.

A tavalyi 4,466 millió biztosítási szerződésből 45 százalékot alkusz vagy többes ügynök kötött Magyarországon. Az FBAMSZ-tagok által közvetített szerződések az összes kezelt szerződés 56 százalékát adták, e tagok a teljes biztosítási piac szerződéseinek a 21 százalékát kezelték a múlt évben.

A gond az – Sebestyén László szerint –, hogy a mai fiataloktól, még a huszonévesektől is, rendkívül távol áll az érdeklődés a biztosítási és a pénzügyi termékek iránt. A jegybanktörvény módosításával az MNB feladata lett a pénzügyi oktatásban való részvétel növelése – erre már Hergár Eszter, a Magyar Nemzeti Bank társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója, a Pénziránytű Alapítvány elnöke hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a felügyeleti visszajelzések szerint az átlagembereknek már a pénzügyi termékekről szóló tájékoztatás értelmezése is probléma.

Sz. Pap Judit, a jegybank tanácsadója emlékeztetett: a válság hatásai mellett az OECD épp a nyugdíjrendszer fenntarthatatlansága miatt döntött úgy, hogy nagy figyelmet szentel a pénzügyi tudatosság fejlesztésére. A nemzetközi szervezet számos kutatásban mérte fel a pénzügyi tudást, 2021-ben – a felnőttkutatások után – a diákok körében végzett nemzetközi PISA-felmérés Magyarországon is ki­egészül a pénzügyi tudatossági modullal. A jegybanki szakemberek a fentiek kapcsán is kiemelkedően fontosnak tartják, hogy a pénzügyi alapismeretek hangsúlyos helyet kapjanak a következő tanévtől bevezetendő Nemzeti alaptantervben. E célt tűzte ki a pénzügyi tudatosság hétéves kormánystratégiája is.

A felnőttek ismeretei terén sem állunk jól. Sz. Pap Judit felidézte, hogy a legutóbbi OECD-felmérés szerint a 29 vizsgált ország közül Magyarország a 22. helyen áll, az ismeret-, a viselkedés- és az attitűdalapú felmérés sok területén pedig az utolsó helyre kerültek a magyarok. Például nálunk készít a legkevesebb háztartás családi költségvetést – az arányuk 2010-től 2018-ig 33 százalékról 20 százalék alá csúszott. Utolsók vagyunk a pénzügyi tervezés és a rendszeres megtakarítások tekintetében is. Ráadásul az attitűd is egyre kevésbé a megfontoltság, az előrelátás, ami különösen annak fényében furcsa, hogy a háztartások harmada egyetlen hónapnyi jövedelmi tartalékkal sem rendelkezik.

Almássy Gabriella, az Union Biztosító igazgatósági tagja, leendő vezérigazgatója a Magyar Biztosítók Szövetségének képviseletében ugyanakkor pozitívnak nevezte, hogy a háztartások pénzügyi vagyona az első fél évben 5 százalékkal nőtt. Igaz, a növekedést az (állam)kötvények hajtották, de bővült az életbiztosítási és a nyugdíjbiztosítási díjtartalék is. A szakember szerint jó hír, hogy a növekvő béreknek köszönhetően a háztartások a jövedelmüknek már csak a stagnáló vagy kissé csökkenő részét – 83-84 százalékát – költik fogyasztásra, a többit beruházásokra (lakás-, autóvásárlásra) fordítják vagy megtakarítják. Ez reményt adhat a biztosítószakma további bővülésére is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.