Az öngondoskodás mértéke, a biztosítottság minden országban szoros korrelációt mutat azzal, hogy mekkora az adott ország lakosságának pénzügyi képzettségi szintje – mondta Sebestyén László, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) elnöke a szervezet közgyűlésén. A szakember figyelmeztetett, hogy a biztosítási szakmában épp az alkuszok találkoznak legtöbbször az ügyfelekkel, ezért kiemelt felelősségük van a pénzügyi ismeretek terjesztésében is.
A tavalyi 4,466 millió biztosítási szerződésből 45 százalékot alkusz vagy többes ügynök kötött Magyarországon. Az FBAMSZ-tagok által közvetített szerződések az összes kezelt szerződés 56 százalékát adták, e tagok a teljes biztosítási piac szerződéseinek a 21 százalékát kezelték a múlt évben.
A gond az – Sebestyén László szerint –, hogy a mai fiataloktól, még a huszonévesektől is, rendkívül távol áll az érdeklődés a biztosítási és a pénzügyi termékek iránt. A jegybanktörvény módosításával az MNB feladata lett a pénzügyi oktatásban való részvétel növelése – erre már Hergár Eszter, a Magyar Nemzeti Bank társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója, a Pénziránytű Alapítvány elnöke hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a felügyeleti visszajelzések szerint az átlagembereknek már a pénzügyi termékekről szóló tájékoztatás értelmezése is probléma.
Sz. Pap Judit, a jegybank tanácsadója emlékeztetett: a válság hatásai mellett az OECD épp a nyugdíjrendszer fenntarthatatlansága miatt döntött úgy, hogy nagy figyelmet szentel a pénzügyi tudatosság fejlesztésére. A nemzetközi szervezet számos kutatásban mérte fel a pénzügyi tudást, 2021-ben – a felnőttkutatások után – a diákok körében végzett nemzetközi PISA-felmérés Magyarországon is kiegészül a pénzügyi tudatossági modullal.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.