A pénzügyi szektor számaival ma megkezdődik az amerikai gyorsjelentési szezon. Délután a J. P. Morgan, a Charles Schwab, a Citigroup, a Goldman Sachs, a BlackRock és a Wells Fargo teszi közzé harmadik negyedéves jelentéseit, ezeket holnap a Bank of America és a Morgan Stanley követi.
A várakozások nem egyértelműek, de az biztos, hogy a csökkentő kamatszint kihívás elé állítja a szektort. A harmadik negyedévben a Federal Reserve (Fed) kétszer mérsékelte az irányadó rátát. Ez a kamatbevételekre már rövid távon is negatívan hatott, egyúttal az éven belüli finanszírozási költségeket is csökkentette. A kötvénypiac további jegybanki stimulusra vár, ez a hozamgörbe hosszú oldalára gyakorol nyomást.
A Jefferies elemzői a múlt héten a 38 általuk követett bankrészvény közül 23 profitkilátását csökkentették, minden esetben célárat is vágva. Véleményük szerint a szektorszintű várható nettó profit 2020-ra negatív tartományba is fordulhat, mielőtt ismét pozitívvá válik 2021-ben. Azt hozzá kell tenni, hogy a Jefferies szakemberei a Fed jövőbeli politikájától teszik függővé borúlátó jóslatukat. A másik oldalon azonban a lakossági hitelezés még mindig jól jövedelmez: 10 százalékos profitnövekedés várható a Citibanktól, és éves szinten szintén bővülő profit a J. P. Morgantől és a Bank of Americától. Hasonló vagy talán még dinamikusabb trendek figyelhetők meg az amerikai kereskedelmi és ipariingatlan-hitelezésben.
A lassuló gazdaságban más szektorok sem teljesítenek túl jól, a FactSet a harmadik negyedévre az S&P 500 indextagjai esetében átlagosan 4,6 százalékos nyereség-visszaesésre számított pénteki jelentésében. Ehhez képest a pénzügyi szektorban várt 2,6 százalékos éves alapú nyereségcsökkenés szolidnak mondható. Nem meglepő, hogy szeptember végén ugyanez a cég még mínusz 0,9 százalékra tette az éves alapon mért profitvárakozást, tehát a már megszokott módon a jelentési szektor közeledtével válnak egyre negatívabbá az előrejelzések. Inkább az ad okot némi aggodalomra, hogy a pénzügyi szektor előretekintő P/E-rátája a legalacsonyabb 11,9-es értékével jóval a 16,6 százalékos átlag alatt marad. Meglepő – és a FactSetnek gyökeresen ellentmond – a S&P Global Market Intelligence előrejelzése, amely 1,73 százalékos pénzügyi szektorbeli profitnövekedést jelez előre éves alapon. Érdemes azonban óvatosan kezelni a becsléseket, amelyek egyrészt széttartanak, másrészt az első jelentések közzététele után valószínűleg újra nagyot változnak majd.
A ma jelentők közül a FactSet gyűjtése szerint a J. P. Morgan 2,45 dolláros egy részvényre jutó nyereséggel és 28,5 milliárd dolláros bevétellel zárhatta a negyedévet, a Citi 1,95 dolláros EPS-éhez 18,5 milliárd dolláros bevétel társulhat. A Wells Fargo új csúcsvezetést kap, Charles Scharf október 21-én veszi át az irányítást. Az új vezető igyekszik majd visszanyerni az ügyfelek bizalmát, csökkenteni a költségeket és növelni a nyereséget, hogy a Fed ismét engedélyezze növekedési terveik megvalósítását. A Wells Fargo ebben a negyedévben 1,23 dolláros EPS-ről és 21,1 milliárd dolláros bevételről számolhat be.
Eltér az általános trendtől a Goldman Sachs helyzete. A befektetési házra vonatkozó EPS-várakozásokat az elemzők az elmúlt hónapban több mint 15 százalékkal csökkentették, mivel számolni kell a WeWork kudarca miatt esedékes leírással, amely egyes számítások szerint akár 265 millió dollárra rúghat. A WeWork mellett a túlságosan magas értékeltségek általánosságban is rontják a befektetési üzletágak M&A- és IPO-bevételeit. (Cikkünk a WeWorkről a 11. oldalon.)
A gyorsjelentések közzététele során érdemes lesz figyelni a részvény-visszavásárlási tervek bejelentésére is, a pénzügyi szektor tőzsdei teljesítményét ezek legalább annyira meghatározzák majd, mint a profitadatok és az előrejelzések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.