Az előző napok tőzsdei zuhanása után láthatóan megnyugtatták a befektetőket az európai diszkontlégicégek februári forgalmi statisztikái, a Ryanair részvényei 3,2 százalékkal erősödtek tegnap délelőtt, a magyar hátterű Wizz Airnek a londoni tőzsdén jegyzett papírjai pedig még ennél is nagyobb, 4,5 százalékos pluszban is jártak a havi repülési adatok közzététele után.
A fapados társaságok egyelőre nem érezték meg a koronavírus terjedése miatti aggodalmakat, és éves alapon a szezonálisan gyengébb második hónapban is növelni tudták utasszámukat, továbbra is magas járatkihasználtság mellett. A Wizz Air az egy évvel korábbinál negyedével több, mintegy 3 millió repülőjegyet értékesített a múlt hónapban 94 százalékos töltöttségi szint mellett. A Ryanair utasforgalma 9 százalékkal haladta meg a bázisértéket, a 10,5 millió utazó egyben azt is jelenti, hogy járatait a tavalyihoz hasonlóan csaknem teljesen sikerült megtöltenie.
Az ír légicég most arra figyelmeztetett, hogy a márciusi és az áprilisi utasforgalma és a járatkihasználtsága a megszokottnál alacsonyabb lehet a Covid–19 észak-olaszországi terjedése miatt. Miután meredeken visszaestek a foglalások, a társaság az országba irányuló járatainak negyedét törölte a március 17. és április 8. közötti időszakra.
Visszaeséssel számolhat a következő hónapokban a Wizz Air is, amely a napokban ugyancsak csökkenteni kényszerült a térségbe irányuló járatainak számát a kereslet visszaesése miatt. A budapesti székhelyű cég március 11. és április 2. között számos észak-olaszországi járatát törölte. Ez több mint 70 Magyarországról induló járatot érint, a Debrecen–Milánó viszonylatát pedig március közepétől meg is szünteti a társaság, melynek teljes olaszországi kapacitása 60 százalékkal csökken a jelzett időszakban. A vírusfertőzés miatti járattörlés izraeli úti célokat is érint.
Bukta Gábor, a Concorde elemzője lapunknak korábban úgy nyilatkozott, hogy a légitársaságok a főszezonban érezhetik meg igazán a vírusnak a forgalomra gyakorolt kedvezőtlen hatásait, a fertőzés keltette pánik ugyanis éppen arra az időszakra esett, amikor sokan már a nyári utazásaikat kezdték tervezgetni. Nem túl biztatók a kilátások a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) február végi becslése szerint sem. A szakszövetség szerint az idén csaknem 30 milliárd dolláros bevételkiesést okozhat a szektornak a koronavírus-járvány. Igaz, ennek döntő része – 27,8 milliárd dollár – az ázsiai–óceániai térségben realizálódhat, globálisan pedig további 1,5 milliárd dolláros kieséssel kalkulálhatnak a légicégek. A 2020-as forgalom ennek következtében 4,7 százalékkal eshet vissza az IATA korábbi várakozásával szemben, vagyis a további növekedés helyett 0,6 százalékkal csökkenhet a repülőjegyek iránti kereslet világszerte. Fontos hangsúlyozni azonban, hogy a februári előrejelzés még csak a kínai utak keresletcsökkenésével számol, a járvány azóta számos további országban megjelent, a légitársaságok eddigi járattörlései és kapacitáscsökkentései alapján ennél az optimista forgatókönyvnél sötétebb is megvalósulhat az ágazatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.