A Magyarországon forgalmazott befektetési alapok állománya 59 milliárd forinttal, azaz 0,77 százalékkal 7619 milliárd forintra esett vissza februárban – derül ki a Magyar Nemzeti Bank tegnap közzétett adataiból. A tavaly augusztus óta első ízben bekövetkező állománycsökkenés teljes egészében az alapok 144 milliárd forintos értékvesztésére vezethető vissza, amelyet az új tranzakciók 74 milliárd forintos pozitív egyenlege, valamint a forintgyengülés 11 milliárd forintos hatása tompított. Az alaptípusok közül a részvényalapok állománya zsugorodott a legnagyobb mértékben, 61 milliárd forinttal, a származtatott alapok összértéke 22 milliárd forinttal, a vegyes alapoké pedig 6 milliárd forinttal csökkent. Az ingatlan- és a kötvényalapokban kezelt vagyon ugyanakkor a járvány dacára gyarapodott, az előbbi 17, az utóbbi 12 milliárd forinttal. Érdekes, hogy a vagyonvesztéssel szemben védelmet nyújtó garantált alapok állománya stagnált, holott a tőzsdei pánikot okozó és az ingatlanok iránti keresletet visszafogó pandémia idején ezek akár az előtérbe is kerülhettek volna. Ugyanez vonatkozik a mérsékelt kockázatú pénzpiaci alapokra is.
A változások nem rengették meg az alaptípusok közötti népszerűségi rangsort, továbbra is kiugróan a legkedveltebbek az ingatlanalapok, amelyek összesen 2250 milliárd forint értékű befektetést kezelnek. Kevesebb mint 100 milliárd forintos a különbség ugyanakkor a második legnépszerűbb vegyes alapok 1542 milliárd forintos és a harmadik helyen álló kötvényalapok 1449 milliárd forintos állománya között, ráadásul a kötvényalapok 18 milliárd forintot faragtak hátrányukból februárban. A két legkisebb vagyont kezelő alaptípus továbbra is a 76 milliárd forintot kezelő pénzpiaci és a 106 milliárd forintot menedzselő garantált alapok kategóriája.
A lakosság befektetési alapokban kezelt vagyona 44 milliárd forinttal 3952 milliárdra apadt, míg az államháztartás és a nem pénzügyi vállalkozások befektetési alapokba helyezett eszközeinek értéke néhány milliárd forinttal nőtt. A pénzügyi vállalatok vagyona egy százalékkal 2711 milliárd forintra csökkent.
A rendelkezésre álló adatok szerint a részvényalapok és a származtatott alapok részvénybefektetéseinek az értéke egyaránt 6,5 százalékkal esett egyetlen hónap alatt, míg a vegyes alapok változatlanul 43 milliárd forint értékben tartottak részvényeket. Növelték likviditásukat a részvény- és a kötvényalapok, mindkettőnél 5 százalék feletti mértékben nőtt a készpénzállomány. Az egyéb alapokban még ennél is meredekebben, 2 milliárd forinttal 18 milliárdra gyarapodott a bármikor bevethető készpénzvagyon. A többi alaptípusban összességében nem növekedett számottevően a cash állománya.
Februárban
74
milliárd forint friss
forrás érkezett
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.