BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kötvényvásárlási programra figyelünk

A magyar inflációs adatokon túl a piac a likviditás változására figyel a heti jegybanki aukciókon az újonnan bejelentett kötvényvásárlási program első, teljes hetében. Az Egyesült Államokban több fontos ágazat aktivitása is zuhant, a munkanélküliségi ráta tizennégy százalékra emelkedhetett.

A KSH pénteken teszi közzé az áprilisi fogyasztói árindex adatait. A márciusi adatokban még nem nagyon volt tetten érhető a koronavírus-járvány hatása, azonban az OTP elemzői, Eppich Győző és Módos Dániel szerint az áprilisi adatokra már minden bizonnyal rányomja a bélyegét. Az elemzői konszenzus elég széles sávban mozog, ezzel is jelezve a jókora bizonytalanságot. A piaci várakozások szerint áprilisban 2,7 százalékkal emelkedhettek a fogyasztói árak, az OTP 2,4 százalékos várakozása az elemzői konszenzus alján található. Az üzemanyagárak csaknem 17 százalékkal csökkenhettek havi alapon, aminek nagyon erős a dezinflációs hatása az elemzők szerint. Ezenkívül még a ruházati termékek árai csökkenhettek nagyobb mértékben. Ezzel szemben az élelmiszerek – elsősorban a zöldség-gyümölcs és a burgonya – esetében számottevő áremelkedésre lehet számítani, legalábbis az eurózónában felgyorsult a termékkör inflációja.

Az inflációs adatokon túl az OTP szakértői szerint hétfőtől csütörtökig fontos lesz figyelni a heti jegybanki aukciókat. Nagy Márton, az MNB alelnöke az újonnan bejelentett kötvényvásárlási programmal kapcsolatban a múlt héten elmondta, hogy 12 hét alatt ezermilliárd forintnyi állampapírt vehetnek, azaz heti nagyjából 80-85 milliárdnyit. A legutóbbi kamatdöntés után elhangzott továbbá, hogy az így keletkező többletlikviditást a rövid lejáratokon sterilizálni fogják. A fentiek miatt az OTP elemzői csoportja szerint a legfontosabb kérdés, hogy a héten a jegybank a rövid lejáratokon teljesen vagy csak részben sterilizálja az egyhetes betéti tender segítségével az ötéves hitelekkel és a kötvényvásárlási programokkal a pénzügyi rendszerbe juttatott többletlikviditást.

A héten érkező nemzetközi adatok közül Módos Dániel előretekintő anyaga szerint az amerikai munkaerőpiaci adatok lehetnek a legfontosabbak. A koronavírus gazdasági hatásai miatt több fontos ágazat aktivitása is soha nem látott mélységbe zuhant az Egyesült Államokban is, ami széles körű elbocsátásokhoz vezetett. A heti rendszerességű új munkanélkülisegély-kérelmek száma alapján a vírus kitörése óta (hat hét alatt) már 30 millióan veszítették el az állásukat. Ennek következtében a várakozások szerint a nem mezőgazdasági álláshelyek száma 20 millióval csökkenhetett egyetlen hónap alatt, míg a munkanélküliségi ráta 4,4 százalékról a konszenzusos várakozás szerint 14 százalékra emelkedhetett. A foglalkoztatottság ilyen rövid idő alatti, ilyen mértékű csökkenésére az adatgyűjtés kezdete óta nem volt még példa. A trend várhatóan folytatódik, a májusi rátát az ING elemzői már 22 százalék környékére várják, további 12 millió új álláskeresővel.

A fentieken túl márciusi amerikai gyártói és német ipari megrendelések érkeznek, amelyek a feldolgozóipari keresletcsökkenés mértékéről szolgáltathatnak információt. Ezen túlmenően az euróövezetből a márciusi kiskereskedelmi forgalomra, valamint a német ipari termelésre és exportra, továbbá a májusi Sentix befektetői bizalmi indexre érdemes figyelni. A márciusi adatok együttesen adhatnak képet arról, hogy a karanténintézkedések bevetése mekkora hatást gyakorolhatott az euróövezetre és Németországra. Olasz feldolgozóipari és szolgáltató szektori be­szer­zésimenedzser-indexek is érkeznek. Itt fontos kérdés, hogy a karanténok lazításával kapcsolatos hírek milyen mértékben épültek be az adatba. Japánban az arany hét miatt május hetedikén nyitnak majd a tőzsdék, és kezdődik a munkahét.

A romló kínai–amerikai viszony egészen biztosan rányomja majd a bélyegét a hétre. Közben tovább folytatódik az európai és az amerikai gyorsjelentési szezon. Az autó­gyártókon és a légitársaságokon lesz a hangsúly, jelent a BMW, a Fiat Chrysler, a GM, az Air France-KLM, valamint az IAG. Ki kell még emelni a Disney’s, az Occidental, a Marathon és a DuPont közléseit is. Három magyar blue chip, a Mol, az OTP és a Richter is a hét második felére időzítette első negyedéves számainak megjelentetését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.