Pénz- és tőkepiac

Még mennek a számlákra a bérek

A bankok tapasztalatai szerint az ügyfelek döntő része a járvány hónapjai­ban is teljesíti a számlacsomagokhoz és hiteltermékekhez kapcsolt kedvezmények feltételeit, ám a nem teljesítőknek sem kell aggódniuk, mivel a pénzintézetek megfelelnek az MNB elvárásainak, és fenntartják a kedvezményeket minden érintettnél ezekben a hónapokban.

A hazai pénzintézetek lényegében kivétel nélkül megfelelnek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) március közepén közzétett elvárásának, hogy az elkövetkező hat hónapban tekintsenek el a díjemeléstől azoknál a számlacsomagoknál és hiteltermékeknél, amelyek esetében az ügyfél a koronavírus-járvány hatásaként nem tudja teljesíteni a kedvezőbb árazás feltételét, vagyis azt, hogy a bankszámlájára érkezzen (bér)utalás.

A számlatermékeknél egyes bankok még ennél is tovább mentek. Az MKB például a pandémiás helyzetre való tekintettel a jóváírásoktól függetlenül a csomag keretében elérhető legkedvezőbb árazást alkalmazza márciustól. Az OTP Bank az online bankolás elősegítése érdekében az internetes bankolóknak jövedelemkiesés esetén kedvezményes számlavezetést, online utalásokkal kapcsolatos kedvezményeket is kínál.

A K&H-nál június végéig a számlavezetési díj felének vagy egészének elengedését lehetővé tevő feltételek alól mentesül valamennyi olyan ügyfél, aki 2020. január előtt nyitott számlát, az új ügyfeleknek pedig a számlanyitástól számított egyetlen hónapban kell csak teljesíteniük az elvárásokat a kedvezményért. A CIB-nél minden olyan ügyfél, aki 2019 novembere és 2020 februárja között legalább három hónapban teljesítette a számlára utalási feltételeket, év végéig mentesül azok teljesítése alól. A bank kártyázó csomagjában pedig megfelezték a kedvezmény igénybevételéhez szükséges bankkártyás tranzakciók számát.

A Raiffeisen és a Takarékbank számlacsomagváltási akciót hirdetett, bármely ügyfelük díjmentesen válthat másik, feltétel nélküli számlacsomagra, emellett a Raiffeisen Díjnyertes számlacsomagjában a havi díjmentesség bármelyik feltétele akár egyetlen myRaiffeisen mobilalkalmazáson végzett tranzak­cióval is kiváltható.

Az UniCredit arról tájékoztatott, hogy a számlavezetési díjra (havi zárlati díj) feltétel nélkül megadott kedvezmények visszavonásig, de legkésőbb 2020. augusztus 31-ig érvényesek, de már folyamatban van a kedvezményes időszak év végéig történő meghosszabbítása is. A hiteltermékeknél a kedvezmény a moratórium végéig érvényes, hiszen – miként azt több bank is jelezte – a időszaka alatt monitoringtevékenységet nem folytatnak, vagyis a kedvezmények megvonása az ügyfeleket nem fenyegeti. A CIB számításai szerint egy átlagos, 2 millió forintos, 72 hónapra igényelt személyi kölcsön esetén akár 12 097 forintot is spórolhat az ügyfél havi szinten.

A számlákhoz kapcsolódó kedvezményfeltételek figyelésének eltörlése az MKB-nál mintegy 10 ezer ügyfelet érint, egy ügyfél átlagosan 500 forintot spórol havonta. A Budapest Banknál átlagosan 2600 forintot takarítanak meg az ügyfelek a kedvezmény időtartama alatt, míg a K&H-nál arról beszéltek, hogy az érintett 25-30 ezer ügyfél esetében a megtakarított összeg számlacsomagonként eltérő, pár száz forinttól indul és akár 6000 forint közelében is lehet. Hasonlóan megosztott az elérhető kedvezmény összege a Takarékbanknál is, ahol a lakossági bankszámlával rendelkező ügyfelek 15 százaléka használ jóváíráshoz és/vagy terheléses tranzakcióhoz kötött bankszámlát, ezért az átlagos érték meghatározása a bank szerint nagyban torzítana. A CIB-nél, az ECO számlatípusoknál az ügyfelek több mint 90 százaléka megfelelt a még a vírusidőszak előtt elvárt feltételeknek, ezért számukra (Eco Plusz számla esetén) év végéig 37 560 forint a bank által fel nem számított díj mértéke. A bankok tapasztalata szerint az ügyfelek döntő többsége egyelőre teljesíti a kedvezményhez szükséges (utalási) feltételeket. Az UniCredit jelezte, hogy náluk a szerződések kevesebb mint 10 százaléka esetében nem teljesülnek a felté­telek, ez az arány nem jelent lényeges változást a korábbi időszakhoz képest.

A számlákhoz kapcsolt kedvezmények moratóriuma pár száz forinttól akár tízezres nagyságrendig terjedő megtakarítást eredményez

Ezek is érdekelhetik