BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnyugodtak a kedélyek az alapkezelői piacon

Kadlót Tibor | Rövid életűnek bizonyult a pandémia kiváltotta pánik a befektetési alapok piacán, a márciusi, történelmi léptékű vagyonvesztés után áprilisban nem zsugorodott tovább az alapok vagyona. Mi több, a nettó eszközállományuk 20 milliárd forinttal meg is haladta az egy hónappal korábbit, április végén 7211 milliárd forint megtakarítás halmozódott fel az ügyfélszámlákon a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint.

A szerény, alig 3 ezreléknyi gyarapodás a tavasz eleji mélyrepülést követően felpattanó hozamoknak köszönhető, a befektetési jegyek átértékelődésén ugyanis 78 milliárd forintot nyertek a megtakarítók. A devizapárok mozgása ezzel szemben ezúttal nem állt a befektetők mellé, összesen 18 milliárd forinttal csökkentette a portfóliók értékét. A márciusban tapasztalt minden korábbit felülmúló, 261 milliárd forintos tőkekivonás után láthatóan megnyugodtak a kedélyek, az óvatosság jegyében azonban még áprilisban is 39 milliárd forintot váltottak vissza az alapokból.

Jelentősebb friss források csak a kötvény- és a részvényalapokba érkeztek áprilisban. Az előbbiben öt, az utóbbiban pedig tízmilliárd forinttal növelték kitettségüket az alapokat választók. Bár a hozamok a konzervatívabb eszköztípusnál is pozitívan alakultak, igazán csak a részvénypiacra lépő befektetők kockázatvállalása fizetődött ki. Az ő megtakarításaikat csaknem 30 milliárd forinttal srófolta fel a tőkepiaci korrekció, a befektetési kategória összvagyona pedig 4 százalékkal nőtt az értékpapírpiaci optimista hangulatban. Jól teljesítettek a kötvényekből és részvényekből is építkező vegyes alapok is, a hozamok érdemi tőkemozgás nélkül is több mint 20 milliárd forinttal, azaz bő 1,5 százalékkal gyarapították a kiegyensúlyozottabb eszközkategória vagyonát.

A legtöbb befektetést kezelő ingatlanalapok számára viszont április sem hozott enyhülést. A befektetők ugyan a márciusi 62 milliárd forint után ezúttal csupán 12 milliárd forintot törtek fel a megtakarításaikból, a hozamok és a devizaárfolyamok ereszkedésén azonban majdnem ugyanennyit veszítettek, a negatív értékesítési mérleg és a hozamcsökkenés együttes hatásaként 1 százalékkal apadt az ingatlanalapok vagyona.

Folytatódott a pénzpiaci alapok zsugorodása is, ami döntően az alapkezelők befektetési politikájának változásából adódik. A likvid kategóriából újabb 27 milliárd forint távozott a portfóliók átrendezése nyomán, ezzel egy hónap leforgása alatt csaknem harmadával csökkent az itt lekötött eszközállomány.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.