Kedvezőtlenek voltak az elmúlt időszakban a devizapiaci trendek a Richter szemszögéből. Az első féléves átlagértékekhez képest csak az euró-forint árfolyam alakulása semleges, a hazai deviza viszont jelentősen erősödött júliusban és augusztusban a dollárral, a rubellel és a jüannal szemben is.
Egydollárnyi bevétel például 6 százalékkal ért kevesebbet tegnap forintban, mint az első hat hónap átlagában. Ez azért fontos, mert a január–júniusi időszakban a magyar központú gyógyszergyártó csaknem 53 milliárd forintnak megfelelő forgalmat ért el az Egyesült Államokban, ami a teljes bevétel 19 százalékát tette ki, s ezzel az USA a társaság fő piacává lépett elő. Csökkent a súlya az elmúlt évekhez képest, de még fontos piaca a Richternek Oroszország: az összforgalom 14,9 százaléka érkezett onnan az első fél évben. A devizatrend itt még rosszabb: az első fél év átlagában egy rubel 4,47 forintba került, ehhez képest 10,5 százalékkal értékelődött le az orosz deviza a magyarral szemben.
A Richter szemszögéből legfontosabb devizapárok közül alighanem a dollár-forint kilátásait a legnehezebb megbecsülni – mondta a Világgazdaságnak Buró Szilárd, az Equilor Befektetési Zrt. pénzügyi innovációs vezetője. A szakember a dollár további gyengülését várja az euróval szemben a következő féléves időszakban. „Ez szemben állhat több elemző véleményével, akik az euró-dollár árfolyamban valamiféle korrekcióra számítanak, de én egyelőre nem látom ennek markáns jeleit” – tette hozzá. A vártnál rosszabb magyar GDP-adat láttán gyengülő pályára kerülhet a forint is. Az euró-forint árfolyamban fontos ellenállás húzódik a 350-es szintnél, de ennek a gyors áttörése sem okozna meglepetést. „Gyengülő forint- és dollárárfolyam-mozgást feltételezve a következő hónapokban 290 és 300 forint között mozoghat a dollár kurzusa” – véli az Equilor szakértője.
A Richter szemszögéből – amely hagyományosan nem csökkenti a devizakockázati kitettségét fedezeti ügyletekkel – fontos a rubel-forint árfolyam is. Buró Szilárd szerint az olajár esetleges emelkedésével a rubel jobban teljesíthet, mint az elmúlt másfél-két hónapban.
Kétségkívül nem kellemes a devizapárok árfolyam-alakulása a Richter szemszögéből, de ez a társaság hagyományos üzleti kockázatának a része, és a korábbiakban is volt már példa hasonló kilengésekre – mondta a Világgazdaságnak Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője. „A részvény árfolyama kevésbé érzékeny a vállalat szempontjából fontos devizapároknál tapasztalható ingadozásra, a 360 forintos euróárfolyam okán sem kezdett erősödésbe a gyógyszergyártó papírja.”
„A Richter fő piaca a bevétel szempontjából immár Amerika, és a dollár-forint árfolyam jelentősége nagyobb, mint korábban. Hozzá kell tenni, hogy a jegyzés az év eleji szinthez tért vissza, véleményem szerint inkább a tavaszi 320-as kurzus volt kiugró” – érvelt az Erste részvénypiaci stratégája. Egyébként a devizaárfolyam-mozgások nem száz százalékban befolyásolják a Richter forintban számolt árbevételét és pénzügyi eredményét, mert a társaságnak euróban és dollárban is jelentkeznek költségei, amelyek részben tompítják a devizakockázatokat.
Az Ersténél úgy látják, a befektetők sokkal inkább arra koncentrálnak a Richter kapcsán, hogy a vállalat gyógyszer-portfóliója folyamatosan modern készítményekkel újul meg, amelyekhez egyre javuló jövedelmezőség kapcsolódik. Hasonló megfontolások vezérelhetik a Richter-részvény piacán az intézményi befektetőket. Üzenetértékű az a pénteki hír, miszerint a Fidelity Investments tulajdonrésze átlépte az 5 százalékos bejelentési küszöböt. „Tekintve, hogy az elmúlt években három nagybefektető is leépítette a Richterben lévő pozícióját, egyértelműen pozitív a hír, és fordulatot jelez” – fűzte hozzá Miró József.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.