BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feljebb srófolhatók az olajárak

Az olajkartell várakozásai szerint az idei második fél évben napi hatmillió hordóval emelkedhet a globális kereslet. A készletek az ötéves átlag alá süllyedtek, az amerikai palaolaj-termelők pedig a magasabb árazás ellenére késve alkalmazkodnak.

Tegnap délután tette közzé júniusi olajpiaci jelentését az OPEC. Az olajkartell kiadványának legfontosabb mozzanata, hogy a szervezet megerősítette: az idei második fél évben napi hatmillió hordóval nagyobb lehet a globális olajkereslet az első félévinél. Ezt azzal magyarázzák, hogy a Covid–19 elleni átoltottsággal párhuzamosan megnövekedhet a világ üzemanyag-fogyasztása.

Májusban napi 25,46 millió hordó volt a kartell olajtermelése, miközben a rá eső második félévi olajkeresletet napi 29 millió hordóra becsülik – mondta a Világgazdaságnak Bosnyák Zsolt, az Equilor szenior elemzője. Bár júniusban napi 700 ezer hordóval, júliusban pedig további napi 850 ezer hordóval növelik a kitermelést, így is napi kétmillió hordót meghaladó rés maradhat a kereslet és a kínálat között.

Ráadásul érdemes szemügyre venni az amerikai palaolaj-termelés alakulását is – folytatta az elemző. Azt láthatjuk, hogy az idei fejlemények rácáfolnak a történelmi tapasztalatra, ha az amerikai cégek az olajár emelkedésével és a kereslet bővülésével párhuzamosan egyelőre nem növelik a kitermelésüket. A pandémia előtti időkben a palaolaj-társaságok a cash flow-juk 70-90 százalékát újabb fúrásokra fordították, mára ez az érték visszaesett 50 százalékra, s ennek következtében az amerikai palaolaj-termelés 2020 júliusa óta napi 11 millió hordó mennyiségre merevedett.

A palaolaj-termelés lomha alkalmazkodása mellett a készletek alakulása is az olajkartell kezére játszik, ha a pandémiát kísérő karanténintézkedések nyomán leálltak a gazdaságok, leolvadt a fogyasztás, s a visszaeső kereslet az olajkészletek emelkedéséhez vezetett. De az újraindulás lázában már nem csupán a normális szintre épültek le az olajkészletek, hanem az ötéves átlagszint alá süllyedtek.

Más szóval, az OPEC szinte szabad kezet kaphat. Korábban ugyanis arról volt szó, hogy a kitermelést csak akkor növelik, ha a kereslet egyértelműen élénkül. Az elemző szerint kulcsfontosságú lehet az olajtermelők szervezetének júliusi ülése, akkor ugyanis az OPEC továbbléphet a keresleti piac irányába. Olyan jelentős a globális igény, hogy a kitermelési kvóta rendszeres havi emelése mellett is fennmaradhat a kereslet előnye a kínálattal szemben. Ezért Bosnyák Zsolt szerint sanszos, hogy az OPEC a második fél évben – a gazdasági nyitás erejét és az amerikai palaolaj-termelők késedelmes alkalmazkodását kihasználva – növekvő kibocsátás mellett is felfelé tudja srófolni az árakat.

Az olajárak tegnap is emelkedtek. A globális benchmark Brent nyersolaj ára 0,3 százalékkal, hordónként 72,44 dollárra nőtt, az amerikai piacon meghatározó WTI-é hordónként 0,2 százalékkal, 70,09 dollárra növekedett. A csökkenő kínálat és a növekvő kereslet hatására mindkét benchmark árazása többéves csúcsokat döntött az elmúlt hetekben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.