A Budapesti Értéktőzsde árupiacon betöltött pozíciójának jelentős megerősítését tűzte ki célul a BÉT, ezért az Equilor Befektetési Zrt.-vel együttműködve átalakította az áruszekció szabályrendszerét. Az új kereskedési feltételek januárban léptek életbe, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy a piaci szereplők egyre nagyobb számban és érdeklődéssel fordulnak az árupiaci lehetőségek felé – jelentették be tegnapi sajtótájékoztatójukon az érintett társaságok vezetői. Az árupiacon tett kezdeti lépések sikerét elismerve és a jövőbeni elkötelezettséget kifejezve a tőzsde csengőjének megszólaltatásával indította el tegnap reggel az Equilor és a BÉT vezérigazgatója a kereskedést.
Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója kiemelte: bíznak benne, hogy az előttünk álló hónapokban egyre nagyobb számban jelennek meg a szereplők mind tőzsdetagként, mind kereskedőként a szekcióban, így a hazai tőzsdetörténetben több mint másfél évszázados múltra visszatekintő árupiac ismét a presztízsének megfelelő szerepet töltheti be a kereskedésben. Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója elmondta, hogy az Equilor mint a BÉT egyik alapítója, egyben legrégebbi független magyar szereplője számára mindig is kiemelt cél volt a hazai tőkepiac fejlesztése, és fontosnak tartják a jól jövedelmező, de a ma megszokottól eltérő befektetési lehetőségeket is felkínálni az ügyfeleiknek. Az Equilor az elmúlt évtizedekben végig fenntartotta árupiaci tőzsdetagságát, így örömmel vesznek részt a szekció felpörgetésében és az ehhez kapcsolódó edukációban, szemléletformálásban. Szécsényi Bálint kiemelte, hogy a magyar agrárium a gazdaság jelentős motorja, és véleménye szerint, miként erős gazdaság nem létezik erős tőkepiac nélkül, erős agrárium sem létezhet erős árutőzsdei kereskedés nélkül.
A BÉT áruszekciójának működése az elmúlt időben jelentősen átalakult, a változások többek között a kereskedhető termékek körét, a kereskedés és a delivery (fizikai teljesítés) szabályrendszerét érintik.
A kereskedhető termékek köre a korábbiakhoz képest hat határidős termékre szűkült, miközben módosult a kereskedési idő is, igazodva a nagy nemzetközi árutőzsdék nyitvatartásához. A megváltozott szabályrendszer bevezetésének már most látszanak az első eredményei, az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az árupiaci forgalom, amelynek 63 százalékát a takarmánykukorica adta az elmúlt időszakban, 31 százalékot a napraforgó, 6 százalékot pedig a takarmányrépa hasított ki a tortából.
Az árupiaci kereskedés jelentős múltra tekint vissza Magyarországon, hiszen Budapesten már az 1850-es években beindult a gabonatermékek intézményesített kereskedése – emlékeztetett Varga-Balázs Attila, a Budapesti Értéktőzsde kibocsátói, kereskedési és üzletfejlesztési igazgatója. Az 1864-ben alapított tőzsde – tette hozzá – a 20. század elején Európa második gabonatőzsdéjévé nőtte ki magát. Az 1948-as bezárás után 1989-ben indult újra hazánkban a gabonával kereskedés, majd 2005-ben a Budapesti Árutőzsde beolvadt a Budapesti Értéktőzsdébe, jelenleg a BÉT-en külön szekcióban kereskednek árupiaci termékekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.