BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

El Salvadorban már bitcoin-kötvényt is terveznek

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Sőt épül az adómentességet és állampolgárságot is kínáló Bitcoin City is az országban.

El Salvador a világon elsőként hivatalos fizetőeszközzé tette a bitcoint és noha a lépés nem aratott osztatlan sikert az országban, a kriptovalutával kapcsolatos terveknek még nincs vége. Nayib Bukele, az ország elnöke a tengerparti Mizatában arról beszélt, hogy bitcoin-kötvényeket bocsát ki és Bitcoin City nevű várost épít ebből az összegből – írja a Bloomberg.

A tervek szerint az ország 1 milliárd dollár értékben hoz létre dollárban denominált 10 éves futamidejű, tokenizált kötvényeket, melyek a Liquid Network-ön keresztül 6,5 százalékos hozamot fizetnek. A befolyt összeg feléből Salvador bitcoint vásárolna, míg a másik felét a digitális fizetőeszköz bányászatához és egyéb infrastrukturális kiadásokhoz használná fel az ország.

Fotó: MARVIN RECINOS / AFP

A megvásárolt bitcoinokat Salvador öt évre zárolná, majd ezt követően kezdené értékesíteni, a remények szerint további hozamot biztosítva így a befektetőknek. A bitcoin-kereskedést az intézményi befektetők számára megkönnyíteni kívánó Liquid Network-öt fejlesztő Blockstream vezérigazgatója, Samson Mow szerint ez akár éves szinten 146 százalékos profitot is jelenthet. Érdemes azért ehhez hozzátenni azt, hogy a Blockstream várakozásai szerint a legelterjedtebb kriptopénz árfolyama a következő öt évben eléri az 1 millió dollárt.

Mow szerint 

az öt éves zárlat a kötvények segítségével megvásárolt bitcoinokon azért is jó, mert tovább szűkíti annak kínálatát, ami az árak emelkedéséhez vezethet. 

Bukele a volatilis árfolyamú digitális eszköz esésekor többször is vásárolt újabb és újabb alkalmakkor bitcoint, melyből október végére Salvador legalább 1100-at halmozott fel.

A létrehozni kívánt város megvalósítja a bitcoin rajongó libertárius elképzelések utópiáját a tervek szerint, így mentes lesz a jövedelem, a vagyon és a tőkenyereség adóktól, 

miközben a közeli Conchagua vulkánból kinyert geotermikus energia biztosítja majd az áramot a digitális eszköz bányászatához. A befektetők mindemellett letelepedési engedélyt is kapnak és az állampolgárság lehetősége is megnyílik előttük. Mindez Mow véleménye szerint a világ pénzügyi központjává teheti Salvadort, egyfajta latin-amerikai Szingapúrrá, és úgy gondolja, hogy hamarosan más országok is követni fogják El Salvador példáját.

A városban az egyetlen adó a fogyasztást terhelő – a magyar ÁFA-hoz hasonló – 10 százalékos díj lesz, mely a város építését és szolgáltatásait fedezné a tervek szerint. A kötvények kibocsátása 2022-ben kezdődhet meg.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.