Megerősítette Kína hosszú lejáratú devizaadósság-kötelezettségeinek elsőrendű, stabil kilátású A plusz osztályzatát csütörtökön a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a döntéshez fűzött részletes elemzésében közölte ugyanakkor azt is, hogy

a koronavírus-gócokban érvényesített újbóli korlátozások miatt a tavalyi növekedési ütemnek valamivel több, mint a felét valószínűsíti az idei évre a kínai gazdaságban, 

de még erre az előrejelzésére is lefelé ható kockázatokat érzékel.

Londonban ismertetett helyzetértékelésében a Fitch felidézte, hogy a koronavírus omikron variánsának megfékezésére érvénybe léptetett kínai korlátozások – köztük a kereskedelmi csomópontként működő Sanghajban elrendelt, kiterjedt zárlatok – március közepe óta komoly mobilitási fennakadásokat okoznak.

Úgy tűnik, hogy a járvány terjedését mára jórészt sikerült ellenőrzés alá vonni, de a havi aktivitási adatok 2020 eleje óta nem mért mélységekbe süllyedtek, és a kínai ingatlanszektorban zajló folyamatok is változatlanul az ágazat gyenge teljesítményére utalnak – áll a Fitch Ratings elemzésében.

Beijing,-,May,4,,2021:,Tourists,Spend,The,May,Day
Fotó: Shutterstock

A hitelminősítő közölte: ebben a környezetben – különösen a korlátozások enyhítésének óvatos üteme miatt – egyre nagyobb lefelé ható kockázatokat lát arra az előrejelzésére is, amely szerint a kínai hazai össztermék (GDP) az idei év egészében 4,3 százalékkal növekszik.

A Fitch hangsúlyozza, hogy a kínai gazdaság teljesítménye tavaly 8,1 százalékkal bővült.

A cég közölte ugyanakkor, hogy 2022 második felétől az aktivitás élénkülésére számít, és 2023-ra 5,2 százalékos GDP-bővülést valószínűsít a kínai gazdaságban.

A minap egy másik globális hitelminősítő, a Moody's Investors Service is bejelentette, hogy rontotta a kínai gazdaság idei növekedésére adott prognózisát a koronavírus-járvány elleni korlátozások miatt. Londonban ismertetett helyzetértékelésében a Moody's közölte: az eddigi előrejelzésében szereplő 5,2 százalék helyett 4,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsít 2022-re a kínai gazdaságban. A Moody's is azzal számol ugyanakkor, hogy a későbbiekben élénkül a kínai gazdaság aktivitása. A cég ennek alapján jövőre 5,3 százalékra gyorsuló kínai növekedéssel számol.

A Moody's A1 osztályzatot tart érvényben a kínai államadósságra; ez azonos a Fitch A plusz kínai államadós-besorolásával. A kínai szuverén osztályzatot a Fitch Ratings-hez hasonlóan a Moody's is stabil kilátással tartja nyilván.