Valóságos vérengzés zajlott szerdán a tőzsdéken jegyzett félvezetőipari vállalatok körében, miután kiszivárgott, hogy a Biden-adminisztráció az eddigieknél is szigorúbban korlátozná a csipgyártó berendezések, termékek exportját Kínába. Egy hatályos törvény értelmében Washingtonnak joga van a korlátozni vagy megtiltani az amerikai technológiát bármilyen formában alkalmazó, külföldön dolgozó vállalatok exporttevékenységét, ha az egy általa szankcionált országba irányul.
E törvény alapján szabtak ki például korábban orbitális bírságokat a kerülő úton Iránba szállított különféle berendezések, termelőeszközök gyártóira, ha azok mégis üzleteltek a perzsa állammal.
Nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva Washington már eddig is folyamatosan szigorította a Kínába irányuló technológiai transzfereket, noha a csipipar szereplői többször is kérték a korlátozások enyhítését, s időközben a kínaiak a megszerzett tudásukat kamatoztatva maguk is világraszóló eredményeket tudtak felmutatni az iparágban. Különösen az Amerikából gyakorlatilag kitiltott Huawei okozott e téren meglepetéseket.
A félvezetőiparra vonatkozó közelgő exportszigorítások hírére elindul eladási hullám több mint 500 milliárd dollárnyi értékvesztést okozott a szektor vállalatainak tőzsdei kapitalizációjában. Az már csak olaj volt a tűzre, hogy a Joe Biden elnökhöz hasonlóan Kína-fóbiában szenvedő republikánus elnökjelölt, Donald Trump is megnyilatkozott a témában.
A Fehér Ház újbóli bevételére készülő Trump a Bloomberg Businessweeknek adott interjújában sérelmezte, hogy az Egyesült Államok a globális ellátás szempontjából kiemelkedő fontosságú tajvani csipgyártásból nem profitál, viszont védelmet biztosít az országnak a kínai fenyegetettség ellen. Trump gyakorlatilag védelmi pénzt követelne a szigetországtól, amelyet rögtön meg is vádolt azzal, hogy nagyjából száz százalékban lenyúlta az amerikai csipgyártást.
Túl a megjegyzés gazdasági vetületén, sokan úgy értelmezték Trump mondatait, hogy ha újra elnökké választanák, akkor Tajvan területi integritása és a térség status quója is könnyen felborulhat, mivel Trump nem sietne mostani szövetségese segítségére egy súlyosabb konfliktus kirobbanása esetén.
Az ügy a technológiai ipar szempontjából stratégiai fontosságú, hiszen Tajvanon működik a világ legnagyobb csipgyártója, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), amelynek kiesése beláthatatlan következményekkel járna, a globális beszállítói láncok összeomlásához vezetne szakértők szerint.
Ez a tech szektor erős amerikai túlsúlya miatt is kényes kérdés, ami inkább diplomáciai megoldásokat igényel, s nem azt, hogy politikusok felelőtlen üzengetésekkel zavart keltsenek az amúgy is feszült amerikai–kínai kapcsolatokban. Trump szavai 8 százalékos zuhanást váltottak ki a TSMC árfolyamában, amit a vállalat csütörtök reggel publikált, erős számokat tartalmazó negyedéves gyorsjelentése sem tudott teljes mértékben kompenzálni.
Ázsia legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalata a második negyedévben 36 százalékkal magasabb adózott nyereségről számolt be,
ez 7,6 milliárd amerikai dollárnak felel meg, s közel 4 százalékkal haladja meg az LSEG elemzői konszenzusát. A kiugró eredményért – mint az borítékolható volt – a mesterségesintelligencia- alkalmazásokhoz szükséges csipek iránti felfokozott kereslet volt a felelős.
A forgalom 20,8 milliárd amerikai dollár volt, 33 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Ez is túllőtt az elemzői prognózisokon. A TSMC részvénye végül 2,4 százalékos mínuszban zárta a csütörtöki kereskedést a tajpeji tőzsdén.
Amerikában eközben repkedtek a mínuszok, a félvezetőipar vállalatainak teljesítményét követő mutató, a Philadelphia Semiconductor index 6,8 százalékot zuhant, ilyen jelentős egynapos veszteséget legutóbb a pandémia kirobbanásának évében, 2020-ban szenvedett.
Az index azonban a csippiaci ralinak köszönhetően még így is 30 százalékos pluszban van az idén, ezzel veri a széles piacot lefedő S&P 500-at, amely jelenleg 17 százalékos nyereséget tud felmutatni. A Philadelphia Semiconductor index meghatározó vállalata közül
veszteséggel zárt, egyedül az Nvidia piaci értékéből 200 milliárd dollárt radírozott ki a szerdai kereskedési nap – írja a Reuters. Felvirradt viszont az inkább az amerikai és nyugat-európai gyártásra fókuszáló csipgyártók napja, így a TSMC-vel szemben teret vesztett egykori világelső Intel árfolyama 0,3 százalékkal erősödött, míg a Globalfoundriesé 6,8 százalékkal pattant fel.
A kínaiak megregulázásával párhuzamosan a Biden-adminisztráció hatalmas összegekkel támogatja a zömében külföldre kiszervezett amerikai félvezetőgyártás fellendítését. A technológiai önellátást is kiemelten kezelő, 2022 augusztusában elfogadott inflációellenes törvénycsomag 52,7 milliárd dolláros keretet különített el erre a célra.
A támogatások első számú kedvezményezettje az Intel,
amelynek csipgyártásból származó üzemi vesztesége az első negyedévben 2,5 milliárd dollár volt, és sokan kételkednek abban, hogy a megkapott összegek felhasználásával nyereségessé tudja tenni az üzletágat.
Szakértők egyetértenek abban, hogy édes mindegy, lesz-e váltás az elnöki poszton, a Kína ellen vívott technológiai háború folytatódni fog, legfeljebb csak az intenzitása lehet kérdéses. A csipszektor fekete szerdája ugyanakkor figyelmeztető jel, ilyen esések és felpattanások a jövőben sűrűbben jelentkezhetnek, a volatilitás előtérbe kerül majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.