BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy szűk sávban keresgéli a helyét a forint

A nemzetközi devizapiacot Donald Trump vámintézkedési tartják izgalomban, a kockázatkerülő üzemmód vált általánossá a befektetők körében. A forint se tudja, merre menjen tovább.

Nem tudott elmozdulni délután a forint, még a papírformát mutató nemzetközi makroadatok sem tudták arra bírni, hogy lendületesen kitörjön valamelyik irányba. A magyar fizetőeszköz a nap folyamán beszorult egy szűk kétforintos sávba az euróval szemben, gyakorlatilag körbeúszta a 400-as szintet. 

forint
A forint menetelése elakadt a hétvégére / Fotó: NIKOLAS KOKOVLIS

A forintra a reggel közölt januári, az jelezte várakozásoknak megfelelő német kiskereskedelmi adat (2,9 százalékos éves és 0,2 százalékos havi bővülés) gyengítőleg hatott, a német gazdaság megerősödésébe vetett hit erősítette az eurót. Ezután délnek vette az irányt a keresztárfolyam, majd az ebédből visszajöve a magyar fizetőeszköz erősödését figyelhettük meg, ahogy a piac az amerikai PCE inflációs adatra készülődött. 

A forintot nem tudták kibillenteni a makroadatok sem

A januári PCE infláció – amit a kamatdöntések előkészületekor az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kiemelten figyel – éves alapon 2,5 százalékos emelkedést mutatott, míg decemberben 2,6 százalékos éves pluszt mutattak ki a statisztikusok. 

Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy amíg a háztartások személyi kiadásai januárban 0,9 százalékkal nőttek, addig a kiadásaiknál csupán 0,7 százalékos elmozdulást mértek. Ez minden bizonnyal 

összefüggésben van Donald Trump színrelépésével kapcsolatosan eluralkodott társadalmi bizonytalansággal,

ami vámpolitikával és a Musk-féle kormányzati tisztogatással vissza is igazolódott. A PCE inflációs adat megfelelt az előzetes elemzői várakozásoknak, ennek megfelelően nem okozott kilengést az euró-dollár árfolyamban, igaz, azt eleve a vámokkal kapcsolatos ügyek, a kereskedelmi feszültségek felizzása tartják mozgásban jelenleg. 

Tőzsdezáráshoz közeledve egy euróért 399,6, egy dollárért pedig 383,7 forintot kértek a bankközi devizapiacon. Előbbi 0,3 utóbbi 0,4 százalékos napi erősödést jelent. Egy euróért 1,041 dollárt kellett adni, ami 0,1 százalékos, minimális elmozdulás a közös pénz erősödése irányában.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.