BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áttörte a 400-as euróárfolyamot a forint: most lehet érdemes devizát váltani

Hatalmas izgalmakon van túl a hazai deviza, de végül csak sikeresen áttörte a 400-as euróval szembeni határt. A forint kilátásai azonban már nem ilyen jók, ezért érdemes lehet a lendületet euróváltásra kihasználni.

Mozgalmas időszakot tudhat maga mögött a devizapiac, és az elmúlt 5 hónap egyik slágertémája a forint árfolyama volt. Miután Trump győzelmi esélyei jelentősen erősödtek, intenzíven erősödni kezdett a dollár, és gyengülni a feltörekvő piaci devizák, így természetesen a forint is. 

Hungarian Forint Banknotes NAV adategyeztetés
Nagy meneten van túl a forint / Fotó: NurPhoto via AFP

Nagyot erősödött a forint, de a gyengülés lehet a hosszabb távú trend

Az euró-forint jegyzése az október–decemberi időszakban a 397-es szintről 415-ig emelkedett. Januárban azonban éles fordulat következett be, amely több tényezőnek volt betudható. Egyrészt december végén az MNB megemelte a devizalikvidást nyújtó FX-swapok forintkamatát, másrészt Trump hivatalba lépését követően kiderült, hogy a vámfenyegetések egy részét nem fogja rövid távon beváltani. Az ezt követő forinterősödést már inkább az orosz-ukrán háború rendezése irányába tett lépések vezérelték.

Ezzel meg is érkeztünk egy nagyon fontos támaszhoz, amely a kerek 400-as szinthez köthető. 

Rövid távon még elképzelhető további erősödés, azonban középtávon több fundamentális tényező is a forint fokozatos, mérsékelt gyengülésének irányába mutathat a jelenlegi szintekről. 

A régiós jegybankok lehetőségeit az inflációs folyamatok mellett elsősorban a Fed kamatpolitikája korlátozza. Az Egyesült Államokban jelenleg 2 kamatvágást áraznak a piaci szereplők az idei évre. Amennyiben Trump intézkedései nem okoznak érdemi inflációs többletet, a Fed kommunikációja néhány hónapon belül megváltozhat, és szóba kerülhet az újabb kamatvágás gondolata. Amennyiben az euró árfolyama tartósan a 395–402-es sávban marad, az importon keresztül a hazai kínálati oldali inflációs kockázatok csökkenhetnek, és az új jegybanki vezetés a második negyedév végén, 

harmadik negyedév elején szintén szóba hozhatja a kamatvágást. 

A másik, forintgyengülés irányába mutató tényező a folyó fizetési mérleg alakulása lehet: a kockázatot az jelentheti, ha a hazai belső fogyasztás a kormányzati intézkedések segítségével felpörög, miközben a német exportfelvevő piacunk érdemben nem mutat javulást. Ez az árukereskedelmi mérleg többletét csökkentheti az idei évben.

A fentiek fényében a 395–402-es tartományban a forinterősödési hullámokban célszerű lehet eurót vásárolni hosszabb távra, mivel itt már több éves támaszok láthatóak. Az említett forgatókönyvek teljesülése esetén nyomás nehezedhet a hazai fizetőeszközre, 

és az év végére 420 körüli euróárfolyammal számolhatunk. 

Veszteségvágó, úgynevezett stop-loss megbízást 388 közelében lehet célszerű elhelyezni.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.