BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forint profitált Trump legfrissebb vámintézkedéséből

Donald Trump átmozgató edzést rendelt el a devizapiacokon a frissen közzétett vámintézkedéseivel. Ebből most jól jött ki a forint, de a folytatást a magyar és az amerikai inflációs adatok és a vezető jegybankárok megszólalásai határozzák meg.

Az euró-forint árfolyam a 404,8-es szint alá szúrt le, míg a magyar fizetőeszköz dollárral szembeni reggeli veszteségét ledolgozva késő délelőtt 392,3-nél is járt. A 404-es szint, úgy tűnik, megállította az euró-forint kurzus csökkenését, s ez innentől támaszt képez. A nemzetközi folyamatok miatt korrekció indult be, de a 405–406-os zóna ellenállást jelent, felette pedig 407 közelében húzódik egy fontos csökkenő trendvonal. 

forint 20000,Forint,Banknote,Stacks,As,Background,(hungarian,Forint),Deak,Ferenc. Start Garancia beruházás
A forint ledolgozta reggeli veszteségét, és erősödött a vezető devizákhoz képest / Fotó: Shutterstock

A hirtelen támadt erősödés kiváltó konkrét oka nem ismert, makroadat nem mozgatta meg az árfolyamokat. A forint az euróval együtt tudott erősödni a dollárral szemben. Minden bizonnyal az amerikai elnök keltett zavart a dollár piacán a legújabb vámintézkedéseivel, az gyűrűzött tova, s az euró közvetítésével hozzánk is eljutott. A forint együtt mozgott a lengyel zlotyval és a cseh koronával.

A forint több fronton is érdekelt a héten 

Ma délután Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke mond beszédet, de a piacon sokkal nagyobb izgalommal várják Jerome Powell, a Federal Reserve (Fed) elnökének képviselőházi meghallgatását, amely kedd délután, magyar idő szerint négy órakor kezdődik. 

Powell dörzsölt, rutinos rókának számít a jegybankárok között, kicsi a valószínűsége, hogy a képviselők kérdéseikkel ki tudnák zökkenteni, s olyat mondana a kamatemelési várakozásokkal kapcsolatban, ami érdemben megmozgatná a devizapiacokat. Trump iránta érzett ellenszenvével pedig nem tud mit kezdeni. 

Fed
Jerome Powellt nehéz kizökkenteni a nyugalmából / Fotó: AFP

Az amerikai monetáris politika első számú irányítója csak azért nem fog lemondani, mert az őt egyébként első ciklusára kinevező, akkor még méltató Trump megváltoztatta a véleményét és alacsonyabb, gazdaságösztönző kamatokról, miközben a vámokkal bezárkózó Amerikát éppen a január közepén visszatért elnök terelgeti a magasabb infláció felé.

S ha már infláció, kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal a januári adatokat, amelyek az idei várakozások szempontjából a legfontosabb információk. Az elemzők szerint erőteljesek lehettek év eleji átárazások, ugyanakkor 

a következő hónapokban enyhülhet az inflációs nyomás a magyar gazdaságban. 

A 13. havi nyugdíjukat váró kisnyugdíjasok persze szörnyülködnek a bolti átárazások kapcsán, amivel innentől már ismét együtt kell élniük, és reménykedhetnek, hogy az infláció 5 százalék környékéről visszacsúszik az év végére. Ha nem, akkor jön az utólagos nyugdíjkorrekció.

Szerdán az amerikai infláció mozgathatja meg az árfolyamokat

Decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal emelkedtek, ami 2024-ben a legmagasabb érték volt, idén azonban jegybank úgy számol, hogy felerősödnek a dezinflációs hatások, tehát januárban tetőzhetett az infláció. A Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők konszenzusa szerint az év első hónapjában a pénzromlás éves alapon 4,8 százalékos, míg havi bázison 0,9 százalékos lehetett.

 

Akárhogy is, a monetáris tanács legutóbbi kamatdöntő ülése után Virág Barnabás alelnök elvi szinten kizárta a kamatcsökkentések folytatását, a monetáris politika most tartósan a 6,5 százalékos kamatszint tartására rendezkedett be. Az inflációs adat ezúttal nem oszt, nem szoroz a kamatpolitika alakulása szempontjából.

Ellentétben a tengerentúli hatásokkal: Amerikában szerda kora délután ismertetik a januári inflációs adatokat, a nagy horderejű adatra 2,9 százalékos konszenzus adódott, ez épp megegyezik az előző havi évesített tényadattal. 

Bármilyen irányú ettől való eltérés kizökkentheti nyugalmából a dollárt, és nyomás gyakorolhat a feltörekvő piaci devizákra.

Az arany eközben a jegybanki vásárlásoknak is köszönhetően csúcsról csúcsra vándorol, mintha nem bíznának a befektetők az új amerikai vezetésben. 

  • Az arany unciánkénti azonnali jegyzése 1,1 százalékkal, 2892,3 dollárra, 
  • az áprilisi lejáratú határidős arany árfolyama 0,9 százalékkal, 2916 dollárra nőtt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.