BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új mumusa van a tőzsdének: Powell szigorának helyét Trump politikája vette át

A befektetők az elmúlt években az amerikai monetáris pályától függően alakították tőkepiaci pozícióikat. A Fed szerepe viszont most átalakul: már nem elsősorban a kamatszintre, hanem Powell gazdasági kilátásaira figyelnek majd a befektetők.

Az elmúlt években az amerikai tőzsde befektetői számára a Fed döntései jelentették azokat a fokális pontokat, melyek másfél havonta megadták a piacok következő időszakra vonatkozó irányát: az enyhülés irányába való kacsingatás felfelé, a szigor említése lefelé lökte az árfolyamokat, és ugyan persze voltak olyan külső faktorok, mint az ukrajnai, majd az izraeli háborúk kirobbanásai, melyek elérték a befektetők pszichéjét, ezáltal a tőzsdei árfolyamokat is, a fókusz az elmúlt két-három évben mindig azon volt, mit és hogyan mond Jerome Powell a monetáris politika kilátásairól a szokásos, kamatdöntést követő kommentárjában.

Jerome Powell Fed, Donald Trump
Donald Trump és Jerome Powell Fed-elnök személyes viszonya legalább annyira hektikus, mint az amerikai tőzsde elmúlt hetei voltak / Fotó: AFP

Trumptól félnek, a Fedtől várják a támaszt a befektetők

A Bloomberg által megkérdezett alapkezelők és a Wall Street nagyjai szerint azonban ennek az időszaknak már vége, és egy egészen új mumussal néznek szembe a tőkepiacok: Donald Trumppal, és a visszatérő elnök teljességgel kiszámíthatatlan gazdaság- és geopolitikai döntéseivel.

A Fed-kamatfigyelés korszakának igazából vége. Az infláció persze továbbra is fenyegető lehet, de a Trump által kirobbantott vámháború potenciálisan keresletcsökkentő, így növekedésgátló hatásainak sokkal nagyobb már a kihatása a napi döntéseinkre

– foglalta össze a helyzetet Jeff Blazek, a Neuberger Berman befektetési igazgatója a Bloombergnek.

A lapnak nyilatkozó tőkepiaci guruk kiemelték, a Fed döntéseinek persze ezentúl is látványos hatása lesz a tőkepiaci folyamatokra, a befektetői figyelem immáron 

– és persze arról, mit tehetnek monetáris oldalról a gazdasági lassulás elkerülése érdekében.

Egyre többen aggódnak a gazdaság miatt a vámháború árnyékában

A befektetőket ugyanis egyértelműen a növekedéssel kapcsolatos aggályok fűtik, mióta kiderült, Donald Trump vámfenyegetései nem csupán egy tárgyalási eszköz voltak a visszatérő elnök arzenáljában. Ez abban is meglátszik, hogy míg az S&P 500 egy 10 százalékos, már technikai korrekciót jelentő gödörből kecmereg éppen kifelé, addig a Goldman Sachs azon indexe, mely a stagflációs környezetben felülteljesítő cégeket tömöríti, 14 százalékot erősödött az elmúlt egy hónap során.

Az amerikai részvények pedig nemcsak a szektorális nyerteseket, de az európai tőkepiacot is tetemes lemaradásból figyelik csak.

Az opciós piacon az látszik jelenleg, hogy a Fed döntését követően egy 1,2 százalékos piaci kilengésre kerülhet sor, ami nagyobb, mint az átlagosnak tekintett 0,8 százalékos reakció. A szakértők meglátása szerint, mivel a döntés kimenetelét tekintve nincs igazi kérdés a piacon, a reakció fokozott nagysága annak tudható be, hogy a befektetők a szokásosnál valamivel több, gazdasági kilátásokkal kapcsolatos mondatot várnak a Fed fejétől.

Idegőrlő, ami a vámokkal kapcsolatban történik. Mindenki próbálja kitalálni, egyik-másiknak milyen hatása lehet a gazdaságra és a piacra, a dolgok viszont olyan gyorsan változnak, hogy mindezt az információt felfogni olyan, mint egy tűzoltó tömlőből próbálni inni

– festette le a képet a Bloombernek Michael Rosner, a Raymond James vagyonkezelési tanácsadója. 

Ezt a hektikusságot pedig mi sem példázza jobban, mint az, hogy az S&P 500 az elmúlt hét minden egyes napján legalább 1,2 százalékot csapongott napon belüli mélypontjai és csúcsai között az adott órákban éppen aktuális befektetői hangulat tükrében.

A Fed szerdai döntésétől a piacok 99 százalékos valószínűséggel a kamatok szinten tartását várják, ahogy a következő, májusi üléstől sem várják a monetáris szigor enyhülését. Az amerikai jegybank a jelenlegi várakozások szerint júniusban és szeptemberben vághat majd a kamatokon 25-25 bázispontot, a 3,75-4 százalékos sávba csökkentve ezzel az irányadó kamatot a világ legnagyobb gazdaságában az év végére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.