Az elmúlt években az amerikai tőzsde befektetői számára a Fed döntései jelentették azokat a fokális pontokat, melyek másfél havonta megadták a piacok következő időszakra vonatkozó irányát: az enyhülés irányába való kacsingatás felfelé, a szigor említése lefelé lökte az árfolyamokat, és ugyan persze voltak olyan külső faktorok, mint az ukrajnai, majd az izraeli háborúk kirobbanásai, melyek elérték a befektetők pszichéjét, ezáltal a tőzsdei árfolyamokat is, a fókusz az elmúlt két-három évben mindig azon volt, mit és hogyan mond Jerome Powell a monetáris politika kilátásairól a szokásos, kamatdöntést követő kommentárjában.
A Bloomberg által megkérdezett alapkezelők és a Wall Street nagyjai szerint azonban ennek az időszaknak már vége, és egy egészen új mumussal néznek szembe a tőkepiacok: Donald Trumppal, és a visszatérő elnök teljességgel kiszámíthatatlan gazdaság- és geopolitikai döntéseivel.
A Fed-kamatfigyelés korszakának igazából vége. Az infláció persze továbbra is fenyegető lehet, de a Trump által kirobbantott vámháború potenciálisan keresletcsökkentő, így növekedésgátló hatásainak sokkal nagyobb már a kihatása a napi döntéseinkre
– foglalta össze a helyzetet Jeff Blazek, a Neuberger Berman befektetési igazgatója a Bloombergnek.
A lapnak nyilatkozó tőkepiaci guruk kiemelték, a Fed döntéseinek persze ezentúl is látványos hatása lesz a tőkepiaci folyamatokra, a befektetői figyelem immáron
– és persze arról, mit tehetnek monetáris oldalról a gazdasági lassulás elkerülése érdekében.
A befektetőket ugyanis egyértelműen a növekedéssel kapcsolatos aggályok fűtik, mióta kiderült, Donald Trump vámfenyegetései nem csupán egy tárgyalási eszköz voltak a visszatérő elnök arzenáljában. Ez abban is meglátszik, hogy míg az S&P 500 egy 10 százalékos, már technikai korrekciót jelentő gödörből kecmereg éppen kifelé, addig a Goldman Sachs azon indexe, mely a stagflációs környezetben felülteljesítő cégeket tömöríti, 14 százalékot erősödött az elmúlt egy hónap során.
Az amerikai részvények pedig nemcsak a szektorális nyerteseket, de az európai tőkepiacot is tetemes lemaradásból figyelik csak.
Az opciós piacon az látszik jelenleg, hogy a Fed döntését követően egy 1,2 százalékos piaci kilengésre kerülhet sor, ami nagyobb, mint az átlagosnak tekintett 0,8 százalékos reakció. A szakértők meglátása szerint, mivel a döntés kimenetelét tekintve nincs igazi kérdés a piacon, a reakció fokozott nagysága annak tudható be, hogy a befektetők a szokásosnál valamivel több, gazdasági kilátásokkal kapcsolatos mondatot várnak a Fed fejétől.
Idegőrlő, ami a vámokkal kapcsolatban történik. Mindenki próbálja kitalálni, egyik-másiknak milyen hatása lehet a gazdaságra és a piacra, a dolgok viszont olyan gyorsan változnak, hogy mindezt az információt felfogni olyan, mint egy tűzoltó tömlőből próbálni inni
– festette le a képet a Bloombernek Michael Rosner, a Raymond James vagyonkezelési tanácsadója.
Ezt a hektikusságot pedig mi sem példázza jobban, mint az, hogy az S&P 500 az elmúlt hét minden egyes napján legalább 1,2 százalékot csapongott napon belüli mélypontjai és csúcsai között az adott órákban éppen aktuális befektetői hangulat tükrében.
A Fed szerdai döntésétől a piacok 99 százalékos valószínűséggel a kamatok szinten tartását várják, ahogy a következő, májusi üléstől sem várják a monetáris szigor enyhülését. Az amerikai jegybank a jelenlegi várakozások szerint júniusban és szeptemberben vághat majd a kamatokon 25-25 bázispontot, a 3,75-4 százalékos sávba csökkentve ezzel az irányadó kamatot a világ legnagyobb gazdaságában az év végére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.