BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orosz fogyasztók menthetik meg Kínát?

Lázasan keresik Pekingben az amerikai piac alternatíváit. Az egyik lehetőség az orosz fogyasztás lenne, ha Moszkva lezárná a háborút, s a lakosság ellátására fókuszálna.

Meglepő esemény helyszíne volt egy sencseni exportőrkiállítás, ahol moszkvai e-kereskedők arról tartottak előadást, hogy mit szeretnek az orosz fogyasztók. Mint kiderült, illatgyertya és oktatójáték minden mennyiségben eladható, csak olcsó legyen. Óriási fordulatnak lehetünk tanúi, hiszen az elmúlt évtizedekben a kínai gazdaság az amerikai fogyasztókra fókuszált.  

Daily life in Moscow
Az orosz fogyasztás eltörpül az amerikai mellett / Fotó: AFP

Hogyan kerüljék ki a vámokat?

A washingtoni nyomás és az emelkedő vámok arra késztetik a kínai gyártulajdonosokat, hogy szembenézzenek egy egzisztenciális kérdéssel: ha nem tudnak nyereségesen értékesíteni az Egyesült Államokban, akkor hová exportáljanak?

Pótolhatatlan az amerikai piac

– mondták a kiállításon megkérdezett kínai gyártók, akik különböző stratégiákkal próbálkoznak.

  • Egyes gyártók azt remélik, hogy más piacok, köztük Délkelet-Ázsia és Dél-Amerika ellensúlyozhatják az Egyesült Államok kiesését. 
  • Mások azt fontolgatják, hogy gyárakat helyeznek át olyan országokba, mint Kambodzsa vagy Vietnám, hogy megkerüljék a kínai árukra kivetett amerikai vámokat. 
  • Megint mások megpróbálják kitalálni, hogyan lehetne közvetlenül a fogyasztóknak értékesíteni, kihagyva a közvetítői költségeket. 

Nagy a kockázata, hogy egyik megoldás sem vezet eredményre. Trump vámjai eddig 20 százalékkal növelték a kínai áruk költségeit. Bár az importőrök felelősek a vámok megfizetéséért, sok amerikai kiskereskedő nyomást gyakorol kínai beszállítóira, hogy csökkentsék az árakat, így ellentételezve a többletköltségeket. 

Ám az amerikai elnök várhatóan április 2-án bemutatja a kölcsönös vámtarifákat is, azokat is, amelyek olyan országokat is célozhatnak, ahová a kínai gyártulajdonosok épp a vámok elkerülése végett telepítenének üzemeket.

Ha az oroszok visszaállnának a békegazdaságra

Pekingből nézve egyetlen más piac sem hasonlítható az Egyesült Államokhoz. Bár az Oroszországba irányuló kínai export az ukrajnai invázió óta megugrott, 2023-ban 47 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ám tavaly már csak 4 százalékos volt a bővülés, vagyis

a növekedési lehetőségek korlátozottak. 

Oroszország 146 milliós lakossága kevesebb, mint fele az Egyesült Államokénak, s az egy főre jutó jövedelme is jóval alacsonyabb, gazdaságát pedig az infláció és a szankciók sújtják.

Ráadásul

Moszkva sem megy a szomszédba egy kis protekcionizmusért. 

Oroszország már most kezdi visszaszorítani az olcsó kínai import áradatát. Vámokat vezettek be egyes kínai árukra, s megemelték az importált autók újrahasznosítási díját, ami megnövelte a Kínából származó járművek árát.

A kínai gyártóknak 

a hazai értékesítés sem igazi opció,

hiszen az ipari versenyképessége éppen a gyenge fogyasztásra épült, és egyelőre a pekingi vezetés ösztönzői sem vezettek eredményre. Míg a világgazdaság más vezető országaiban a fogyasztás adja a GDP 50–75 százalékát, Kínában csupán 40 százalékos a részesedése.

Peking, persze, az ukrajnai háború lezárásában is bízhat, s abban, hogy Putyin a hadigazdaságról visszaállítja Oroszországot egy fogyasztóbarátibb modellre, s ebben az olcsó kínai áruknak lehet szerepe.   

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.