Meglódultak az amerikai tőzsdeindexek határidős jegyzése, miután a Fehér Ház szűkítette az áprilistól érvényes új vámtarifa-rendszer hatókörét, míg az ágazati vámok bevezetését valószínűleg elhalasztják.
Hétfőn délelőtt a széles piacot leképező S&P 500 index és a klasszikus Dow Jones ipari átlag határidős jegyzései enyhe pluszba emelkedtek. Míg a technológiai fókuszú Nasdaq Composite határidős jegyzése fél százalékot pattant.
A tőzsdei optimizmus abból táplálkozik, hogy a kölcsönös vámtarifák bevezetése jóval enyhébb lesz, mint ahogy azt Donald Trump elnök eredetileg belengette. Hétvégén Scott
Bessent pénzügyminiszter közölte, a kormányzat csak a piszkos 15-re fókuszál,
vagyis az Egyesült Államokkal tartósan kereskedelmi egyensúlyhiányban szenvedő nemzetek 15 százalékára. Míg az ágazati vámokat valószínűleg be sem jelentik április 2-án.
A Wall Street Journal szerint a washingtoni adminisztráció elsősorban Ausztráliára, Brazíliára, Kanadára, Kínára, az Európai Unióra, Indiára, Japánra, Dél-Koreára, Mexikóra, Oroszországra és Vietnamra fókuszál. Ami azért annyira nem meglepő, mert elemzők már februárban figyelmeztettek, hogy az egyes áruk egyedi tarifái már eddig is körülbelül 13 ezer tételt tartalmaztak. Az Egyesült Államok nagyjából 200 országgal kereskedik, ezért a kölcsönös vámtarifa azt jelentené, hogy Washingtonnak 2,6 millió egyedi vámtarifát kellene kezelnie. Nem beszélve a mentességekért és kivételekért folyó harcról, a lobbisták rohamáról az amerikai oldalon.
Eredetileg Donald Trump úgy tervezte, hogy Amerika úgy bánik másokkal, ahogy azok vele, vagyis a vámtarifa kölcsönös lesz. Ezzel szemben az elnök adminisztrációja felvetett egy életképes javaslatot, hogy egyszerűsítsék az új vámtarifák kidolgozásának bonyolult feladatát: sorolják a kereskedelmi partner nemzeteket három vámosztályba. Úgy tűnik, ez az elképzelés egyelőre háttérbe szorult. Mert
Trump ragaszkodik az egyedi, nemzetekre szabott tarifákhoz.
Így most úgy tűnik, hogy az a megoldás valósul meg, amit az elnöki adminisztráció hallgatólagosan eddig is képviselt: Trump nagyívű vámterveit csendben szűkítették a kereskedelmi hivatal közleményei. A tervezettnél kisebb országcsoportot és kevesebb iparágat jelölve meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.