BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leleplezés: a Raiffeisen több tonna devizát küldött Moszkvába közvetlenül a háború előtt

Nem sokkal az ukrajnai háború kezdete előtt az osztrák bank több tonna eurót, dollárt és svájci frankot szállított készpénzben Oroszországba. A Raiffeisen utolsó szállítmányai feltehetően az invázió napján érkeztek Moszkvába.

Amikor az orosz csapatok 2022-ben felsorakoztak az ukrán határon, nemcsak katonai felszerelés áramlott a térségbe, hanem milliárdos nagyságrendű készpénz is. Ebben nyilvánvalóan kulcsszerepet játszott az osztrák Raiffeisen Bank International (RBI), amely jelenleg is a legfontosabb, oroszországi jelenléttel rendelkező nyugati bank.

Raiffeisen
Szakmányban hordta a pénzt Oroszországba a Raiffeisen / Fotó: AFP

Több mint 9 milliárd eurót küldött Moszkvába a Raiffeisen

A jelek szerint 2022 januárja és februárja között összesen több mint 9 milliárd eurót szállított euró-, dollár- és svájci frankbankjegyek formájában, legalább 189 részletben – derül ki az osztrák Der Standard hírportál és a Szervezett Bűnözés és Korrupció Jelentési Projekt (OCCRP) által végzett kutatásból.

Különösen pikáns részlet, hogy a kereskedelmi adatokat elemző Import Genius nevű cég információi szerint legalább tíz ilyen készpénzszállítmány 2022. február 24-én vagy azt követően érkezett, azaz éppen akkor, amikor az orosz tankok már Kijev felé nyomultak, és a vadászgépek bombázták az ukrán városokat.

A címzett az orosz kormányhivatalokkal szorosan összefonódott TBSS vállalat volt. Ezzel az RBI nemcsak az orosz gazdaságnak adott hatalmas likviditási lökést, hanem a Der Standard által megkérdezett szakértők szerint közvetve Putyin Ukrajna elleni háborúját is támogatta.

„A készpénz mindig hasznos a háborúban” – mondta a Standardnak Janis Kluge, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének Oroszország-szakértője. 

„Egy invázióhoz készpénzre van szükség, ahogyan az iraki háborúban is, vagy Afganisztánban, most ugyanúgy Ukrajnában is” – ezt már David Szakonyi amerikai politológus mondta az osztrák lapnak.

Néhány millió készpénzzel már lojalitást lehet vásárolni. Néhány milliárddal pedig még inkább

– tette hozzá.

A háború kitörésekor leállították a szállítmányokat

Az RBI amúgy korábban, éveken keresztül rendszeresen küldött készpénzt Oroszországba. Az inváziót megelőző hetekben azonban a mennyiség látványosan megnőtt. Átlagosan mintegy 40 millió eurót vittek szállítmányonként, ami több mint a háromszorosa a korábbi évek átlagának. A rendelkezésre álló adatok szerint az utolsó megrendeléseket február 23-án adták le Moszkvából.

Az RBI-hez közel álló források szerint az utolsó pillanatban töröltek egy olyan szállítmányt, amelyet az invázió napján kellett volna Oroszországba küldeni. 

A háború kitörése után már nem szállítottak – emelte ki a bank szóvivője.

A leleplezés hatására a Raiffeisen újra nyomás alá került. Az Oroszországban még most is jelenlévő bankot eddig is sokat bírálták a Moszkva üzleteiben játszott szerepe miatt.

Az RBI a lap megkeresésre egyébként azt nyilatkozta, hogy minden esetben „betartják a vonatkozó jogszabályokat”, és hogy minden készpénzátutalás megfelelt az akkori előírásoknak.

A készpénz valószínűleg vagy a rezsimet, vagy az azt támogatókat segítette

– mondja elleben Kluge, az Oroszország-szakértő.

A kivonulás nem opció

Az Oroszországból való kivonulás, ahogyan azt sok más nyugati bank tette, jelenleg nem opció az RBI számára. Csak a Kreml jóváhagyásával adhatná el ugyanis orosz leányvállalatát. A bank tehát marad Oroszországban – de fokozatosan leépíti tevékenységét.

A bank abban a kérdésben nem nyilatkozott, hogy a szankciók feloldása esetén az RBI továbbra is el akarja-e majd hagyni Oroszországot.

Az igazgatótanács és a felügyelőbizottság döntését nem lehet előre látni – vágta ki magát bravúrosan a szóvivő.

Az talán viszont eligazíthat a kérdésben, hogy a békekötés reményében idén eddig több mint 36 százalékkal erősödtek a Raiffeisen részvényei. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.