BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felfoghatatlan a szakadás a piacon: kétszeresére ugrott a félelemindex, esik az arany, szakad az olaj

A tőzsdék világszerte hihetetlen mínuszokat generálnak, és az árupiac sem ússza meg a vérfürdőt. Még az arany is esik, pedig az ilyen helyzetekben erősödni szokott. Az ázsiai részvények padlót fogtak, és Európa is csúszik a lejtőn, az amerikai határidős jegyzések három százalék feletti esést mutatnak.

Félszázalékos mínuszban kezdte a hétfői kereskedést az arany, a nemesfém jegyzése 3020 dollárig esett a korábbi 3130 dolláros szintjéről a tágabb piaci pánikkal összhangban. A nemesfém értékvesztése meglepő, mivel általában piaci pánikok esetén az arany mint biztos, értéktartóként számon tartott eszköz növelni szokta értékét – az elemzők szerint erre most azért nincs tere, mert a nagy, intézményi befektetők kénytelenek eladni az aranyat, hogy fedezni tudják más ügyleteiken létrejött veszteségeiket.

amerikai tőzsdék, arany,
Az arany is együtt esik a piaccal, nem találnak menedéket a befektetők / Fotó: Ronnie Chua

Esik az arany, kilőtt a VIX, szakadnak a piacok

Az arany mellett gyakorlatilag minden esik, nem találni olyan eszközt a piacokon, ami zöldben lenne az amerikai vámháború eszkalációjának köszönhetően: a Brent olaj 4,5 százalékkal, 62,6 dollárig esett hétfő reggel a globális gazdasági lassulástól félő befektetői eladások nyomán, a WTI eközben 4 százalékos napi értékvesztésben van, 59,6 dolláron adják az olajfajta hordóját. 

 

Az európai TTF gázár 6,2 százalékos napi mínuszban van, szintén a keresleti oldal szűkülésétől való félelem nyomán, 34,2 euró per megawattórán áll a jegyzés. A TTF gázár tavaly szeptemberben volt ennyire alacsony legutóbb, 

a Brent viszont négy éve nem volt ennyire olcsó.

A bitcoin 75 ezer dollárig szakadt hétfő reggel, úgy, hogy szombaton még 83 ezer dolláron adták egységét, ez közel 10 százalékos értékvesztés a legnagyobb kriptodeviza számára. 

 

Az európai tőzsdék felfoghatatlan mínuszban kezdtek, 

  • a DAX 7,3 százalékos, 
  • a francia CAC 6,2 százalékos, 
  • az Euro Stoxx 6,6 százalékos 

gödörben kezdte a hetet, itthon az OTP 15 százalékot esett a gongszó utáni percekben, a BUX fél órával a kezdés után 7 százalékos mínuszban volt. 

A VIX index – amely az amerikai piacok volatilitását méri, ezáltal rendre félelemindexnek is nevezik – 96 százalékot ugrott napon belül, 

ezzel olyan magasra került, mint a Covid kitörésekor, azelőtt pedig csak egyetlenegyszer jegyezték ilyen szinteken: a 2008-as világválság kirobbanásakor.

Az ázsiai mészárlás adta meg az alaphangot 

A japán Nikkei index 6,6 százalékot esett az európai nyitás előtti kereskedésben, a dél-koreai piac 5, az MSCI ázsiai indexe 7,5 százalékot zuhant hajnalban, miután Trump a hét végén arra utalt, hogy kereskedelmi partnereinek nehéz lesz megegyezésre jutniuk a világ legnagyobb gazdaságával a vámok visszájára fordításáról, ez pedig nagyban rontotta az egyébként is rossz befektetői hangulatot. Trump ugyanis közölte, hogy a befektetőknek „be kell venniük a gyógyszert”, és addig nem köt megállapodást Kínával, amíg az Egyesült Államok kereskedelmi mérlegének hiányát nem rendezik. 

Ennek hatására a sanghaji tőzsdeindex 8 százalékkal, a Hang Seng 12 százalékkal zuhant. 

Az ázsiai szakadásról itt írtunk részletesebben.

Az ázsiai mészárlás után a magyar piac is bődületes mínuszban kezdett, az OTP 15 százalékot zakózott az első percekben, jelenleg 8,3 százalékos mínuszban jár. A Richter 4,1 százalékos, a Mol 3,9 százalékos, a Telekom pedig 6,4 százalékos mínuszt mutat egy óra kereskedés után. A kisebb papírok sem ússzák meg a szakadást, az Alteo például 15, az AutoWallis 8, a Waberer’s 5,8, a Gránit Bank 8,7 százalékos mínuszban jár, a BUX index 6,5 százalékot esett egy óra alatt, és már 77 ezer pont alatt jár.

 

A pesti parketten egyébként brutális forgalom mellett zajlik a kereskedés, hatvan perc alatt 12,3 milliárd forintnyi volument látni az OTP, 1,5 milliárdost a Mol, 960 millióst a Magyar Telekom és 800 millióst a Richter részvényeinél, ennek hatására a parkett forgalma már a napi átlagot jelentő 18 milliárd forintot közelíti egyetlen óra leforgása alatt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.