Döcög idén a Richter szekere a tőzsdén, az első negyedévet a tavaly év végi szinten zárta a gyógyszergyártó árfolyama, amely ezzel messze alulteljesíti a három hónap alatt bő 10 százalékot emelkedő BUX indexet.
A magyar gyógyszergyártó nem csak a hazai részvénypiacon, hanem amerikai szektortársához és fontos értékesítési partneréhez, az AbbVie-hez képest is meglehetősen gyengén muzsikál.
A Richter csúcskészítményét, a Vraylart az Egyesült Államokban forgalmazó, a Richterrel tavaly új gyógyszerfejlesztési együttműködésre lépő gyógyszeripari óriás papírjai 15,5 százalékkal drágultak az évkezdet óta. Az AbbVie ezzel az amerikai piac legfőbb benchmarkját, az S&P 500 indexet is mesze túlszárnyalja eddig.
A két gyógyszergyártó összehasonlításakor fontos kiemelni, hogy az AbbVie tőzsdei kapitalizációja 363 milliárd dollár, vagyis hetvenszerese a Richter jelenlegi, 5,2 milliárd dolláros piaci értékének. A magyar vállalat ezzel eltörpül az amerikai óriás mellett, amely az S&P 500 indexben is a 24. legnagyobb méretű cégnek számít. Ezzel olyan cégeket utasít maga mögé, mint a Chevron, a bank of America, a Coca-Cola vagy a McDonald’s.
A részvénypiaci teljesítmény és az értékeltségi szintek közötti lényeges különbséget részben magyarázhatja, hogy az AbbVie a világ legfejlettebb tőkepiacának jeles képviselője, a budapesti központú Richter pedig fejlődő piaci cégnek számít.
A fejlődő piacokkal pedig jellemzően óvatosak a befektetők az olyan turbulens és gazdasági bizonytalan időszakban, mint amilyen a mostani, vámháborús és geopolitikai feszültségekkel, romló gazdasági kilátásokkal, valamint magas inflációval jellemezhető periódus.
Igaz, jelenleg az AbbVie egy gyengélkedő amerikai tőzsdén teljesít masszívan felül, míg a Richter a felívelőben lévő magyar piacon számít lemaradónak.
A vállalatok értékeltsége között tetemes a különbség:
Az eltérő piaci jelenlét miatt azonban célravezetőbb saját közelebbi szektortársaikkal összevetni a két vállalat értékeltségét. Az amerikai gyógyszergyártók részvényeiért a befektetők a várható nyereség 15,1-szeresét hajlandóak kifizetni, ez alapján az AbbVie papírjai hét százalékos prémiummal forognak.
A Richter ezzel szemben még a régiós versenytársaival összevetve is olcsónak számít, a kelet-közép-európai gyógyszercégek előretekintő, 10,6-os P/E mutatójához képest 35 százalékos a magyar társaság részvényeinek diszkontja.
Vagyis egymáshoz képest és közvetlen versenytársaikhoz mérten is egyértelműen alulárazott a Richter.
A szélesre nyílt értékeltségi ollót az elemzői célárak is tükrözik. Az AbbVie részvényeit átlagosan 212,7 dollárra várják a brókerek a következő 12 hónapban, ami már csak 3,6 százalékos emelkedést jelent a mostani árszintről.
A Richter esetében 12 248 forint a Bloomberg adatbázisában szereplő konszenzusos árfolyamvárakozás, ez alapján 18 százalékos ralira an kilátás az előttünk álló egy évben.
Az amerikai gyógyszergyártót 18 befektetési szolgáltató vételre, további kilenc pedig tartásra ajánlja. A Richternél nyolc vételi ajánlás mellett két tartás szerepel, az AbbVie-vel ellentétben ugyanakkor itt már van egy olyan bróker, aki szerint érdemes megfontolni a részvény eladását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.