BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Rekordot rekordra halmoz a DAX, néhány német részvénytől még ezután is sokat várnak az elemzők

A Rheinmetall külön kategóriát képez a német tőzsdén. A DAX-indexet alkotó részvények közül kiemelhető még a Commerzbank és a Siemens Energy. Három részvény ideje pedig még csak ezután jöhet el.

A német gazdaság recessziós fenyegetettsége ellenére idén is folytatódott a frankfurti DAX-index rekordhajszája, sőt még az Egyesült Államok vámháborús retorikája, illetve az autóiparra valóban kivetett és azóta sem visszavont 25 százalékpontos védővám – amely az eddigi 2,5 százalékos standard tarifával együtt már összesen 27,5 százalékot tesz ki – is csak napokra tudta megtörni a lendületét.

DAX 2021-10-10,Pabrade,Lithuania,Main,Battle,Tank,Leopard,2,A6,Version Rheinmetall
A DAX legerősebb részvénye volt idén eddig a Rheinmetall / Fotó: Karolis Kavolelis / Shutterstock

A Rheinmetall idén a DAX királya

Olyannyira, hogy kedd (május 27.) délelőttig az évkezdés óta már 20,6 százalékos pluszt halmozott fel, s már 24 150 pont fölött jár az első számú német tőzsdemutató, miután napokkal ezelőtt áttörte a 24 000 pontos újabb álomhatárt is.

Paradox módon amúgy az elemzők szerint a DAX hátszelét részben éppen Donald Trump amerikai elnök fújja, mivel vélhetően a beígért adócsökkentések hírére ralizó Wall Street lendülete gyűrűzött be Európába is. Másrészt az ukrán–orosz béketárgyalások megindulása, valamint a Friedrich Merz kancellár vezette új berlini kormány keynesi gazdaságpolitikája, melyben a fegyverkezés és az infrastruktúra fejlesztése játszaná a katalizátor szerepét, is segítette a német részvények menetelését.

Nem meglepő ezek után, hogy a hazánkban is több gyárral, valamint egyéb érdekeltségekkel (4iG csoport) rendelkező, a védelmi iparban – és amellett autóipari beszállítóként is – tevékenykedő Rheinmetall áll az élen idei csillagászati teljesítménye, azaz 206 százalékos emelkedése nyomán. 

A vállalat január első napjaiban még 600 euró környékén vesztegetett részvényei május végén már az 1900 eurót közelítik, miközben az első negyedévben a hadiipari üzletág üzemi eredményét éves bázison megduplázták.

A részvény amúgy jelenlegi 1878 eurós kurzusával már csak 2 euróra van a papírt vételre ajánló LSEG elemzői konszenzus medián értékétől.

A Commerzbank és a Siemens Energy is elemében volt

Ekkora száguldásra persze még csak megközelítőleg sem volt képes a többi DAX-részvény, ám figyelemre méltó, hogy a kosár 40 eleme közül 20 több mint 10 százalékkal drágult.

Rögtön a második helyen 69 százalékos erősödéssel a Commerzbank található, amely rászolgált a befektetők bizalmára első negyedéves rekorderedményével, másfelől sohasem árt, ha egy vállalat részvényeit nagyban kezdik el vásárolni, ahogy ezt az olasz UniCredit tette a második legnagyobb frankfurti bankban történő – most már kendőzetlen – többségi tulajdonszerzés szándékával.

A milánói bank azonban a jelek szerint megalapozottan döntött a részvényfelvásárlás megindításáról, hiszen a jelenlegi 26,6 eurós kurzus még mindig több mint egy euróval marad el a 27,8 eurós célárfolyamtól.

Éppen ellentétes a helyzet az idén 68 százalékos hegymenetével a DAX-részvények dobogójára még éppen felférő Siemens Energyvel, mellyel már 84 euró fölött kereskednek, holott – bár vételi ajánlás mellett – az elemzői konszenzus „mindössze” 76 euróra taksálja a papírt.

A cég megítélése ugyanakkor folyamatosan javul, éppen kedden kapott jó hírt a menedzsment, az S&P Ratings ugyanis „stabilról” „pozitívra” emelte a kilátásait, bár a hosszú távú besorolás BBB-, a rövid távú pedig A-3 maradt. Az energetikai cég pénzügyi mutatói konokul javulnak, az első negyedéves bevételei 20 százalékkal, 10 milliárd euró fölé bővültek, üzemieredmény-rátája 9,1 százalékra, míg rendelésállománya 133 milliárd euróra nőtt.

Az igazgatóság emiatt megemelte a cég idei publikus célkitűzéseit is, most már 13-15 százalékos forgalombővülést és egymilliárd eurós nettó profitot várnak. Egyre erősödik a kereslet nemzetközi szinten az áramszolgáltatás iránt – kommentálta a cégvezetés a piaci helyzetet.

Több mint ötödével nőtt még 

  • az építőanyag-gyártó Heidelberg Materials (52 százalék), 
  • a Deutsche Bank (49 százalék), 
  • az E.ON (38 százalék), 
  • a Deutsche Boerse (30 százalék), 
  • a Bayer (29,5) 
  • és az egészségügyi létesítményeket üzemeltető Fresenius (29) 

részvénykurzusa is.

Sokat várnak a Sartoriustól

A befektetőket ellenben jobban érdekli, hogy mi várható a DAX részvényeitől a jövőben, illetve mely részvényeket ajánlják az elemzők vételre.

Nos, a legnagyobb felértékelődést – az LSEG medián elemzői konszenzusát figyelembe véve – a laboratórium-technológiával foglalkozó Sartoriustól várják, a jelenleg 177 eurós árfolyam körül forgó részvényeket ugyanis 310 euróra várják. A cég erősen indította az évet, amellett, hogy 6,5 százalékkal nőtt a bevétele, markánsan emelkedett az EBITDA-ja és a szabad cash flow termelése, javultak a marzsai és a nettó adósság / EBITDA aránya is.

Fékezőleg hat ugyanakkor a menedzsment óvatos várakozása az idei évre, illetve a vámháború felé való mérsékelt kitettsége.

A Merck és az RWE is felszálló pályára kerülhet 

A következő masszívan alulértékelt német tőzsdei cég a Merck gyógyszergyár, amelynek részvényei vélhetően a kormányzatokon átívelő amerikai gyógyszerpiaci megtakarítási szándék miatt rostokolnak 117 euró alatt, 37 százalékkal elmaradva a 160 eurós elemzői várakozástól.

A német Merck – amely nem összekeverendő azonos nevű amerikai riválisával – vezetői egyébként világosan beszélnek, a vámveszély következtében visszavonták éves előrejelzésüket, amit rögtön le is reagált a piac, ám az elemzői konszenzus továbbra is az égben van az árfolyamhoz képest. Csekélyebb mértékben ugyanez a helyzet itthon a Richterrel is, amely nagyjából 20 százalékkal tartózkodik célárfolyama alatt.

A német gyógyszergyártó azonban folytatja az expanziót, májusban vették meg az amerikai Springworks rákgyógyszer-fejlesztő biotechnológiai céget.

Végül kiemelhető még a hazánkban is jól ismert RWE energetikai cég, amely eddig nem tartotta a lépést a Siemens Energyvel, ám annál többet várnak tőle ezután. Nem kevesebb mint 27 százalékos drágulásra tartják ugyanis képesnek az elemzők. Ha a részvény beváltaná a reményeket, az aktuális 33 euró alatti szintről 41 euró fölé emelkedne a kurzus.

A német energiaóriás a nem túl szeles időjárás miatt a vártnál alacsonyabb, mindössze 500 millió eurós első negyedévi nettó profitról számolt be a 800 milliós éves bázishoz mérten, ám fenntartotta egész éves előrejelzését, és folytatja megújulóenergia-portfóliójának bővítését is.

Erőteljes drágulást várnak még az elemzők az egészségügyi szolgáltató Siemens Healthineerestől, a Volkswagentől, a vegyiparban működő Brenntagtól és a Zalandó online divatkereskedéstől is.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.