Nagyszabású átszervezés előtt áll a Thyssenkrupp: a társaság igazgatósága – Miguel Lopez vezérigazgatóval az élén – pénzügyi holdinggá alakítaná át az ipari csoportot, miközben meghatározó üzletágakat választanának le róla – írja a Bild am Sonntag.
Az átszervezés során karcsúsítanák a konszern ezerfős adminisztratív részlegét, a központi irodában például 500-ról 100-ra csökkentenék a létszámot.
A történelem fintora, hogy az elképzelés szerint az egykor a német hadsereget felfegyverző acélüzletágat Daniel Kretínsky cseh oligarchának adnák el, amivel párhuzamosan folytatódik a Thyssenkrupp Marine Systems hadihajógyár már korábban beharangozott leválasztása és tőzsdei bevezetése is.
Nóvum viszont, hogy hamarosan megkezdődnek az előkészületek az acélkereskedelmi szegmens tőzsdére vitelére is. Ez a mintegy 16 ezer alkalmazottat foglalkoztató és 12,1 milliárd eurós éves forgalmat lebonyolító divízió a konszern legnagyobb része.
Ennek semmi értelme, hiszen az acél- és egyéb kereskedelem kevés nyereséget termel, a kutyát sem érdekli majd, nemhogy a tőzsdei befektetőket
– kritizálta a tervet a cég egyik meg nem nevezett magas beosztású vezetője.
az évi 35 milliárd eurós forgalom 70 százaléka megszűnik, és a jelenlegi 98 ezer alkalmazott kevesebb mint fele marad a csoportnál. Lopez azonban még tovább akar menni, a Magyarországon is működő autóipari beszállítói részleg egy részét szintén bezárnák vagy eladnák.
Az egykor 200 ezer alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalatból voltaképpen csak a Green Technologies részleg maradna meg. Kérdés, nem túl kicsi-e ez ahhoz, hogy önállóan fennmaradjon. Persze várhatóan a tőzsdére vitt cégekben megőrzi többségi vagy legalábbis irányító befolyását a holding.
Lopez terveinek megvalósulásával egy több száz éves történet zárulhat le. Az 1811-ben alapított Krupp és az 1891-ben létrehozott Thyssen kohóiban olvasztották a 19. századi német iparosodáshoz nélkülözhetetlen vasat, de a két – akkor még egymással is rivalizáló – cég üzemeiben kovácsolták az első, majd a második világháborúban bevetett fegyvereket is.
A két vállalat csupán 25 évvel ezelőtt egyesült, majd nem sokra rá mély válságba csúszott a brazíliai és amerikai acélművekbe történt rosszul sikerült befektetések miatt, amiből az esseni vállalat azóta sem tudott kilábalni. A legnagyobb részvényes a Krupp Alapítvány 21 százalékkal.
A totális átalakulásnak még néhány akadályon át kell jutnia, de a cégvezetés nem számít nagy ellenállásra sem a felügyelőbizottság, sem a szakszervezetek vagy a szövetségi kormány, de még az észak-rajna–vesztfáliai kormány oldaláról sem.
A vezérigazgató mindenesetre olyannyira bízik a győzelemben, hogy mintegy 450 felső vezetőt hívott meg madridi otthonába a felügyelőbizottsági ülés utáni napra. Az egyik meghívott menedzser szerint a spanyol fővárosban lesz Lopez a koronázási miséje.
A befektetők azonban már hétfőn megkezdték az ünneplést, hiszen a cég részvényei délelőtt több mint 6 százalékkal, 9,18 euróra drágultak, amivel év eleje óta már több mint 130 százalékkal erősödött az árfolyamuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.