BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hiába hullott kamateső, a magyar lakosság nem merészkedik ki a biztonságos állampapírpiacról

Aki állampapírban ült, abban is maradt. Kamateső után sincs igazi érdeklődés a kockázatosabb, szofisztikáltabb befektetések iránt.

Kamateső után címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést a Magyar Közgazdasági Társaság, melynek résztvevői voltak: Hoffmann Mihály, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. elnök-vezérigazgatója, Banai Ádám, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója és Mikesy Álmos, a Gránit Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója. A résztvevők azt járták körbe, hogy miként alakult a 20 ezermilliárdos lakossági megtakarítás az év eleji extrahozam után. 

MKT kamateső kerekasztal, Magyar Közgazdasági Társaság
Kamateső után címmel beszélgettek / Fotó: Vémi Zoltán

Még mindig kockázatkerülő a magyar lakosság

Aki állampapírban ült, abban is maradt

– foglalta össze az elmúlt hónapok általános tapasztalatát Hoffmann Mihály (Államadósság Kezelő Központ). Hozzátéve: az év elején a piacra hulló kamateső sem változtatott a lakosság befektetői magatartásán. A pénz nagyobb része visszaáramlott az állampapírpiacra, vagyis a lakosság továbbra is tudatos befektető, ami szerinte nem okozhatott meglepetést.

Mikesy Álmos (Gránit Alapkezelő Zrt.) az elmúlt volatilis időszak után s a beáramló hatalmas hozam nyomán szemmel láthatóbb összegget várt volna a nagyobb kockázatú és szofisztikáltabb termékek piacára. Ám úgy tűnik, hogy

a magas jövedelmű ügyfelek is feltűnően kockázatkerülők.  

Mibe fektessék a kamatesőt?

Érdekes mintázatot mutatnak az értékesítési csatornák is. Amíg öt évvel ezelőtt a lakossági értékpapírok kétharmadát a bankok és a brókerek adták el, most a forgalom kétharmadát az ÁKK bonyolítja. Ami csak részben magyarázható azzal, hogy az ÁKK olcsóbban kínálja a papírokat. Komoly változás, hogy háttérbe szorult a fiókos értékesítés. A postai eladások ma már elenyészők. 

A lakossági befektetők szívesen használják a webes és telefelületeket.

Ezt pedig az ÁKK lehetővé is teszi, miközben a bankok elmaradtak ezen a területen.

Arról sem szabad elfeledkezni, hogy több 100 milliárd forint befektetéséről még nem döntött a lakosság. A Gránit Alapkezelő szerint a jelenlegi volatilis világgazdasági környezetben népszerűek a vegyes és abszolút hozamú alapok. Emellett a Gránit az ingatlanalap-befektetéseket favorizálja.

Míg az MNB szerencsésnek tartaná, ha a reálgazdaságba, vagyis

a részvényekbe is áramlana a pénz. 

Ebben az intézményi befektetők kaphatnak nagyobb szerepet a lakossági megtakarítások felszívásával.        

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.