BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Boeing: a veszteségzónából már kifelé repül az amerikai cégóriás

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Boeing botránysorozata remélhetőleg véget ért, az amerikai repülőgépgyártó az elemzői várakozásokat messze meghaladó teljesítményről számolt be a második negyedévéről. Veszteségei radikálisan csökkentek, megrendelésállománya hatszáznál is több géppel gyarapodott. A termelés kezd helyreállni a Boeing üzemeiben.

Meglehet, jó útra tér az utóbbi években jobbára botrányairól hallató Boeing. Az amerikai légi ipari és védelmi óriásvállalatnál valami megmozdult, repülőgép-szállításainak fellendültével sikerült veszteségeit csökkenteni. Nem is kevéssel, az üzemi veszteségét a cég második negyedévben 433 millió dollárra szorította le az egy évvel korábbi 1,392 milliárd dollárról. Az egy részvényre eső veszteség 2,90 dollárról 1,24 dollárra olvadt, de még mindig a negatív tartományban tanyázik. 

Boeing
A Boeing termelése kezd helyrerázódni, de a beszállítási problémák és a minőségi gondok elhárításában még van teendőjük / Fotó: AFP

Az igazsághoz tartozik, hogy a bázisidőszakban a Boeing termelését a szabályozói korlátozások mellett sztrájkhullám is hátráltatta. A szabad készpénzállomány ugyanakkor a repülőgép-átadások felgyorsulásának köszönhetően a mínusz 3,993 milliárd dolláros tavalyi szintről plusz 227 millió dollárra váltott, azaz a befektetők által szoros figyelemmel kitüntetett pénzügyi mutató szerint a Boeing a finanszírozásában is fordulóponthoz érkezett. 

Kezd visszaállni a normál üzemmód a Boeingnél 

Májusban a vállalat 38 darabot gyártott a legnagyobb bevételi forrását adó modern, energiatakarékos 737-es repülőgépmodellből, termelése azóta stabil. A cég az első félévben 206 darab 737 MAX repülőgépet szállított le. A Boeing már előre tekint, s azon dolgozik, hogy a légügyi hatóság (FAA) által előírt követelmények teljesítésével tovább növelhesse gyártókapacitását. 

Az Alaska Air vészkijárati ajtajának tavaly januárban történt kiszakadása indította el a Boeing737 MAX-ok kálváriáját /Fotó: AFP

Pontosabban ki tudja a meglévőt használni, növelni a 737 MAX-ok gyártását havi 42 darabra, miután az FAA egy tavaly év eleji baleset után elrendelt vizsgálata során korlátozta a gyártási darabszámot a biztonsági változtatások betarthatósága érdekében. 

A Boeing a dél-karolinai Charlestonban található üzemében a 787-esek, azaz az interkontinentális útvonalakon repülő Dreamlinerek gyártását is növelte, havi öt repülőgépről havi hétre. A gyártás felgyorsításának köszönhetően a Boeing negyedéves bevétele 35 százalékkal, 22,75 milliárd dollárra nőtt.

Ahogy folytatjuk a biztonságot és a minőséget előtérbe helyező átfogó programunk végrehajtását, úgy érezhetően nő a stabilitás is a működésünkben

– büszkélkedett a válságmenedzseléssel megbízott Kelly Ortberg vezérigazgató a Boeing dolgozóinak küldött levelében. A cég megrendelői megítélése is javult, az első félévben 668 új gépre szóló igényt regisztrálhattak. A visszamondások és a konverziók 43 gépet érintettek, azaz a megrendelés-állomány nettó 625 utasszállítóval és cargó géppel nőtt.

A megrendelések féléves toplistája a következőképpen alakult:

  • Qatar Airways: 130 Dreamliner (787) és 30 darab 777X repülőgép, 96 milliárd dollár értékben,
  • Korean Air: 20 darab 777-9 és 20 darab 787-10 repülőgép, nem közölt értékben,
  • IAG: 32 darab 787-10 repülőgép, mintegy 10 milliárd dollár értékben.

Az elemzői várakozásokat felülíró eredményekre a részvényárfolyam 2,4 százalékos emelkedéssel reagált a New York-i tőzsdenyitás előtt.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.