BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A forgalom elmaradozik, a rekord viszont megvan a BUX-on

A globális részvénypiacok a múlt héten továbbra is erősek maradtak, miközben a befektetők a geopolitikai kockázatokat nagyrészt figyelmen kívül hagyták: a dollár hat egymást követő napon erősödött, a bitcoin új csúcsra, heti viszonylatban 10 százalékkal, 123 236 dollárra emelkedett, az ezüst pedig 14 éves rekordot döntött. Az események kulcsa: az USA júniusi inflációs adataira és Kína második negyedéves GDP-jére várnak a piaci szereplők, miközben a Trump-féle EU-Mexikó vámfenyegetés és az európai ellenintézkedések továbbra is háttérzajban maradnak.

A VIX index alapján egyelőre nagyobb feszültséget nem áraznak a piacok, a globális részvényalapokba nyolc hónapja nem áramlott ekkora mennyiségű tőke. A vámháború hatásai helyett inkább a makroadatokra és az amerikai gyorsjelentésekre figyel a piac, és a technológiai szektor továbbra is a befektetői fókusz középpontjában van. 

_VEZ4373, bux,
Csúcson a BUX, jó a hangulat a tőzsdéken / Fotó: Vémi Zoltán

Csúcson a BUX, jó a hangulat a tőzsdéken

Nyugat-Európában a sentiment alapvetően hangulatjavulással jár, míg az amerikai növekedés lassulását várja a többség, Európától egyre inkább függetlenedő, saját gazdasági pályát remélnek. A várakozások szerint a fiskális élénkítés és esetleges további EU-integráció akár az évek óta tartó alulteljesítés végét is hozhatja. 

  • Németország maradt a legkedveltebb piac, 
  • míg Svájc és Franciaország a legkevésbé vonzó. 

A változás látványos Európában olyan szempontból is, hogy 

a készpénzarány a portfóliókban négy százalék alá csökkent, vagyis a befektetők bátrabbak, kevesebb likviditást tartanak. 

Az európai részvénypiacokra azonban lassan visszatért a risk-on hangulat, mivel a következő két hétben minden makroadat és politikai fejlemény azonnal beárazódhat. A piac most azt keresi, hogy a gazdasági fellendülés valóban tartós lesz-e – vagy újabb globális meglepetés boríthatja a képletet. A kelet-közép-európai részvénypiacokon az erősödő optimizmus emelkedő volatilitással társult. A cseh korona például a múlt héten jókorát erősödött, míg a magyar piacot politikai és makrokockázatok árnyékolják. A következő két hétben a befektetők főként az inflációs adatokra, a jegybanki kommunikációra és a régiós politikai fejleményekre figyelnek majd.

OTP

Az OTP Bank részvényének trendje továbbra is folytatódik, a mozgás továbbra is erősen a fundamentumokra támaszkodik. Technikai kitörést láttunk múlt hét csütörtökön, ezzel újabb csúcsot is ütött az árfolyam. Azért fontos technikai szempontból az új csúcs, mert az 50 napos átlag feletti forgalommal valósult meg, a nyári laza tőzsdei aktivitás ellenére. 

 

Rövid távú, kisebb korrekciók jó vételi lehetőséget teremthetnek az OTP részvényeiben. Az árfolyam jelenleg 28 600 forint – mind az 50 napos és 200 napos mozgóátlag felett, az RSI pedig 60,6, ami még nem éri el a túlvett zónát. Az MACD továbbra is vételi jelzésen, minden fő mozgóátlag (SMA/EMA) és indikátor (rövid és hosszú távon is) vételi vagy erős vételi jelzést ad. Ez a kombináció stabil emelkedő trendet és rövid távon is további erőt vetít előre – de a túlvett zóna közelsége figyelmeztet a fokozott korrekciós lehetőségre.

Richter

A Richter-részvény oldalaz az erős támaszszintje felett. A forgalom nagyon alacsony, éppen jellemzően az 50 napos átlagforgalom alatti. Technikai mutatói alapján rövid távon semleges befektetői hangulat érvényesül. Az RSI jelenleg nem mutat extrém túlvett vagy túladott szintet, a MACD pedig stabil, de nem ad egyértelmű vételi jelzést. 

 

A pozíciót tartó befektetőknek türelemre van most szükségük, nagyobb fordulat ugyanis egyelőre nem látszik az alacsony forgalmú nyári hetekben. Mivel a legtöbb elemző tartásra vagy mérsékelt vételre ajánlja a részvényt, jelentős eladási nyomás nem tapasztalható – nagy mozgás helyett oldalazás vagy lassú emelkedés valószínű inkább, a makrokörnyezeti és szektorszintű bizonytalanságok gyengíthetik a pozitív technikai jeleket.

Mol

A Mol részvénye nagyon kicsit emelkedett az elmúlt héten, ez inkább oldalazásként volt értékelhető, miközben a 14 napos RSI inkább semleges zónában mozog, távol a túlvett vagy túladott állapottól. Az aktuális ár 3030 forint, amely mindössze néhány százalékra van a rövid távú mozgóátlagoktól – ez oldalazó, iránykereső piacot jelez. A forgalom rendkívül alacsony és a 20 napos átlagforgalom is csökken. 

 

A Mol jelenlegi technikai képe nem ad egyértelmű trendirányt, de a fundamentumok (alacsony P/E, magas osztalék, erős elemzői upside) stabil támaszt adnak a részvénynek. Két hétre a sávkereskedés és a lépcsőzetes pozícióépítés adhatja a legészszerűbb döntési keretet. Jelentős kitöréshez új katalizátor (pl. makrogazdasági vagy iparági hír) lenne szükséges.

Magyar Telekom

A Magyar Telekom részvénye folytatta az oldalazást, az árfolyam az 50 napos átlagárra ült rá. Közel van a 12 havi csúcshoz az ár, és a rövid távú indikátorok semlegesek. A forgalom itt is rendkívül alacsony, így a következő két hétben a valószínűbb forgatókönyv: oldalazó, enyhén hullámzó mozgás 1770–1800 forint között. 

 

Tartós kitöréshez újabb fundamentális vagy piaci katalizátor kellene, de a nagyobb lejtmenet esélye technikai és fundamentális oldalról is minimális. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.