Új csúcsra emelkedett a háztartások pénzügyi eszközeinek az értéke a harmadik negyedév végére: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a teljes lakossági megtakarítási portfólió értéke meghaladta a 106,35 ezermilliárd forintot szeptember végére, ami amellett, hogy jóval az infláció feletti, 13,4 százalékos növekedés éves alapon, egyben új rekord is.
A jegybank statisztikái szerint az egyes termékek közül – már nem először – a befektetési jegyek érték el a legdinamikusabb, 32,1 százalékos állományi növekedést, miután a portfólió mérete szeptember végére meghaladta a 12 671 milliárd forintot.
Ebben a friss tőke mellett az átértékelődés is fontos szerepet játszott, hiszen az alapok teljesítményének nagyon jót tett a szinte folyamatos tőkepiaci hegymenet.
A befektetési jegyek iránti erős kereslet nyomán a részvények és részesedések eszközosztálynál is az átlag feletti,16,1 százalékos volt az éves emelkedés, 52,6 ezermilliárd forintot meghaladó állomány mellett.
Jóval az átlag alatti állománybővülést regisztrált ugyanakkor az MNB a háztartásoknál lévő készpénz állományában: a nem egészen 6900 milliárd forintos, szeptember végi mennyiség 6,3 százalékos emelkedést tükrözött. A szerény növekedésben szerepet játszott, hogy a devizakészpénz mennyisége közel 13 százaléknyit csökkent egy év alatt a lakosságnál, és értéke a harmadik negyedév végére már 435 milliárd forint alá olvadt. A betéteknél valamivel erőteljesebb, de így is az átlagtól elmaradó mértékben – 9,6 százalékkal – nőtt egy év alatt az állomány, és valamivel 15 170 milliárd forint felett alakult.
A kötvényeknél viszont közel 15 százalékos állománybővülést mutat a jegybanki statisztika, 15 201,9 milliárd forintos állomány mellett: ez azt jelenti, hogy a háztartások megtakarítási portfóliójában már, ha minimálisan is, de nagyobb a kötvények súlya, mint a betéteké. Az adósságpapírokon belül persze változatlanul a magyar állampapírok súlya a legnagyobb: ezeknél 13,3 százalékkal nőtt a háztartások számláin lévő mennyiség a szeptember végéig számolt egy év alatt, így kicsivel 13 665 milliárd forint alatt alakult.
A biztosítási és pénztári megtakarításokat tartalmazó biztosítástechnikai tartalékok állományánál is látványos, 17,2 százalékos bővülés történt egy év alatt, így ezen a soron már 6362 milliárdos értéket mutatott szeptember végére a jegybanki statisztika. Ezen belül az életbiztosításoknál 17,9 százalékos bővülés látható, 2800 milliárd forinthoz közelítő portfólió mellett. A nyugdíjpénztári megtakarítások értéke szintén jó ütemben, 17,5 százalékkal nőtt, és meghaladta a 2824 milliárd forintot. A kedvező tőkepiaci környezetnek persze az életbiztosítási és nyugdíjpénztári portfólió méretének alakulásában is szerepe lehetett.
Ami a másik oldalt, a kötelezettségek állományának alakulását illeti, ott kicsivel 8 százalék alatti bővülést mutat a jegybanki statisztika. Ebben változatlanul a hiteleké a domináns szerep, amelyek állománya egy év alatt 7,4 százalékkal, 13 500 milliárd forint közelébe emelkedett. Mindezek nyomán a háztartások kötelezettségekkel csökkentett, nettó pénzügyi vagyona 14,4 százalékkal, 90 520,6 milliárd forintra emelkedett a szeptemberig számolt tizenkét hónap alatt – ami szintén új rekord.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.