Tovább növekedett 2024-ben a magyarországi lízingpiac: a finanszírozott összeg megközelítette a 970 milliárd forintot, amely 6,6 százalékos növekedést tükröz a megelőző évhez képest – hangzott el a Magyar Lízingszövetség keddi sajtótájékoztatóján.
Zs. Nagy István, a szervezet elnöke szerint figyelemre méltó eredmény, hogy a tagvállalatoknál nőtt a szerződések száma 2024-ben a megelőző évhez képest: a szerződött darabszám megközelítette a 84,3 ezret, amely 16,5 százalékos bővülés 2023-hoz képest. Ezzel együtt – tette hozzá – az egyes lízingpiaci szegmensek teljesítményében jelentős eltérések mutatkoztak: míg egyes területek kiugró növekedést értek el, mások stagnáltak.
A Magyar Lízingszövetség adatai szerint a teljes kihelyezett portfólió tavaly 2374 milliárd forintra emelkedett, amely 10,9 százalékos emelkedést jelent éves alapon. Ugyanakkor az állományi darabszám éppen 319 ezer alá csökkent, ami 7 százalékkal elmaradt a 2023-as értéktől. A finanszírozott összeg 80 százaléka új, 20 százaléka pedig használt eszközökre jutott.
Az ügyfelek legnagyobb része – 62 százaléka – kis- és középvállalkozás, 18 százaléka nagyvállalat, miközben a magánszemélyek aránya mindössze 8,6 százalék.
(A fennmaradó részt állami és egyéb gazdálkodó szervezetek adják.)
Zs. Nagy István szerint a vállalati szektorban továbbra is jelentős a bizonytalanság, amelyhez hozzájárul a magas kamatkörnyezet is. Az alacsony beruházási kedv jól tükröződik a termelőeszközök piacának zsugorodásában és a lízingteljesítmény romlásában. Az ipari termelés tavalyi visszaesése – hangzott el – magával rántotta a forgalmazók eladásait és ezzel együtt az új finanszírozásokat is. Az óvatosság, a kivárás igaz a kis- és középvállalkozásokra is, amelyek jellemzően csak a legszükségesebb beruházásokat hajtják végre.
A Magyar Lízingszövetség tapasztalatai szerint továbbra is népszerűek az állami támogatás mellett nyújtott konstrukciók, elsősorban a KAVOSZ Széchenyi Kártya Programja és az Eximbank Baross Gábor Programja. Ezek együttesen a 2024-es új kihelyezések teljes finanszírozott összegének 16 százalékát, míg szerződésszámban 11 százalékát tették ki. Az elmúlt években ugyanakkor a támogatott szerződések száma és a finanszírozott összege egyaránt csökkent, részben azért, mert kifutottak olyan programok, mint az NHP vagy a nagycsaládosok autóvásárlásához nyújtott támogatás, részben pedig azért, mert a Baross Gábor Programál tavaly már erősen korlátozott forrás állt rendelkezésre a piacon.
A Széchenyi-kártya program finanszírozott összege viszont nagyjából változatlan maradt 2024-ben, és elérte a 125 milliárd forintot. Ez a csökkenő termelőeszköz-értékesítés és lízingpiac mellett azt jelenti, hogy a program részaránya emelkedett.
A lízingpiacon továbbra is a személy- és kishaszonjárművek, és a motorkerékpárok szegmense a legnagyobb: ez a kategória a tavalyi, 551,4 milliárd forintos kihelyezéssel a teljes lízingszektor 56,8 százalékát adta. Az új finanszírozás összege 24 százalékkal haladta meg az előző évit, miközben az újonnan kötött szerződések száma 23 százalékkal nőtt, elérve a 68,7 ezret: az erőteljes bővülés részben a kedvező autópiaci folyamatoknak is köszönhető. Ha a flottafinanszírozást nem vesszük figyelembe, a retail autófinanszírozás 442,4 milliárd forintnyi új szerződést generált, ami 56,4 ezer szerződést jelentett. Ez forintban 20,9 százalékos, darabszámban pedig 26,5 százalékos emelkedés.
A flottapiacon 2024-re normalizálódott a helyzet, és a cégek elkezdték lecserélni az öregedő járműveket. Ennek nyomán a finanszírozott összegben 43 százalékos ugrást mért a Magyar Lízingszövetség, miközben darabszámban 5,5 százalékos növekedést. Az eszközfinanszírozáson belül az építőgépeknél új rekordot regisztrált a szervezet: a finanszírozott összeg 44 százalékkal, 35,7 milliárd forintra nőtt, miközben a szerződések száma jóval több mint ötödével, 1300 közelébe emelkedett. A nagyhaszonjárművek szegmensében viszont 6 százalékos visszaesés történt a finanszírozott összegben, a mezőgazdasági gépeknél pedig 29 százalékkal zsugorodott a piac 2023-hoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.