Sikeres volt a kormánynak a Magyar Bankszövetséggel és a Magyar Biztosítók Szövetségével a magyar családok érdekében folytatott egyeztetése, és ennek eredményeképpen egy 600 milliárd forintos pénzügyi alap jött létre a nehéz élethelyzetbe került családok támogatására – jelentette be a kulturális és innovációs miniszter szerdán Budapesten.
Hankó Balázs az egyeztetést követő tájékoztatón elmondta:
a kormány a pénzügyi alap létrehozását az olyan váratlan élethelyzetek kialakulására tekintettel kezdeményezte, mint valamelyik vagy mindkét szülő esetleges váratlan elhalálozása, vagy munkaképességének, keresőképességének elvesztése, ez pedig méltányossági alapon, a váratlan élethelyzetek bekövetkezése esetén teszi lehetővé a babaváró támogatások tőketartozásának elengedését.
A magyar kormány elkötelezett a családok támogatása mellett, minden élethelyzetben a családok oldalán áll – fűzte hozzá a miniszter.
A 2019 júliusa óta elérhető, a gyermekvállalásra készülő fiatal házaspárok támogatását szolgáló babaváró hitel gyorsan az egyik legnépszerűbb termékké vált a lakossági finanszírozási piacon. Ez nem csoda, hiszen a kezdetekkor legfeljebb 10 millió, jelenleg pedig maximum 11 millió forintos, teljesen szabad felhasználású konstrukció nagyon kedvező feltételeket biztosít az igénylőknek.
Így a hitel már az első gyermek megszületése után kamatmentessé válik: a második gyermeknél a fennálló tartozás 30 százalékát, a harmadiknál pedig a teljes tartozást átvállalja az állam.
A babaváró törlesztőrészlete sem jelent vállalhatatlan terhet, a maximális hitelösszeget feltételezve is havi 51 ezer forint környékén mozog.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a babaváró hitel állománya március végén már meghaladta a 2185 milliárd forintot, ennek alapján – a lakáshitelek után – a második legfontosabb konstrukciónak számít a lakossági piacon. Ám a babaváró iránti kereslet a bevezetése óta eltelt években fokozatosan csökkent, ami érthető is, hiszen – miután rétegtermékről van szó – fokozatosan szűkül a potenciális igénylők köre. Az MNB statisztikái szerint az idei első negyedévben 51,4 milliárd forint értékben kötöttek babaváró-szerződéseket a bankok, ami 14 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi, nem egészen 60 milliárdtól, a 2020 első három hónapjában regisztrált összegnek pedig már csak kevesebb mint az egyharmada. Korlátozott mértékben ugyan, de a babaváró iránti keresletet befolyásolhatja a munkáshitel idén januári megjelenése: bár a két konstrukció célcsoportja csak részben fedi egymást, tartalmaznak hasonló elemeket.
A fokozatosan csökkenő érdeklődés ellenére a babaváró kölcsönt nagyon szeretik a hitelintézetek: folyamatosan akciós feltételekkel árulják a terméket, sok esetben százezer forint feletti egyszeri jóváírást ajánlva az újdonsült adósoknak. A kitüntetett figyelem persze egyáltalán nem véletlen a bankok részéről: a babaváró kölcsönt igénylők többnyire jó jövedelmi helyzetű, jelentős számlaforgalmat bonyolító ügyfelek, akiktől számítani lehet arra is, hogy később – vagy a babaváróval egy időben – más hiteltermékeket is igénybe vesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.