Turizmus

Hiányoznak az amerikaiak Európának

Különösen a francia, a spanyol, az olasz és a német idegenforgalom szenvedheti meg az amerikai vendégek hiányát, de a többi európai országban sem így képzelték a nyári szezont.

Keményen sújtja idén az turizmusfüggő gazdaságát a korábban várt mintegy 15 millió amerikai vendég távolmaradása – írja a Forbes angol nyelvű kiadása. A közösség ugyanis annak ellenére döntött június végén az Egyesült Államokból érkező turistákat sújtó beutazási tilalom fenntartásáról, hogy a lépés várhatóan több milliárd dollár bevételtől fosztja meg az ágazatot, noha az is igaz, hogy a járvány elleni védekezés szükségessé tette az intézkedést.

Az EU GDP-jének 10 százalékát állítja elő az idegenforgalom, és 26 millió embernek ad munkát – emeli ki a Turisztikai Világszövetség European Union Tourism Trends című kiadványa is, amely szerint egyébként Európa a glóbusz első számú turisztikai célterülete. Tavaly például 738 millió vendégéjszakát jelentettek a földrészen működő kereskedelmi szálláshelyek, 4 százalékkal többet, mint 2018-ban. A növekvő beutazóturizmuson belül pedig 2014 óta még gyorsabban nőtt az Európába látogató amerikaiak száma. Három évvel ezelőtt például 27 százalékkal, a következő esztendőben 13 százalékkal jöttek többen, mint egy évvel azelőtt. Az Európai Bizottság is hangsúlyozta a beutazási tilalom kapcsán, hogy a legjelentősebb küldőpiac kétségtelenül az Egyesült Államok. Volt olyan év, például 2016, amikor az európai szállodákban eltöltött vendégéjszakák árának több mint 50 százalékát amerikai pénztárcákból fizették.

Itáliában az idegenforgalomból származik a bruttó nemzeti jövedelem 13 százaléka, amelyhez csupán tavaly nyáron 12,4 millió vendégéjszakával járultak hozzá az amerikai turisták. Az olaszok tisztában is vannak vele, hogy az Európán kívüli vendégek körében ők országuk legodaadóbb hívei. Idén nyáron azonban 1,8 milliárd dollár hiányzik majd az olasz vendéglátóipar büdzséjéből – állítja a helyi mezőgazdasági szakszervezet, a Coldiretti. Júniusban összességében 10 millióval kevesebb turista kereste fel a pizzériákat, bárokat és hoteleket, ami padlóra vitte a teljes szektort. Az amerikaiak által hagyott űrt sajnos a belföldi vendégek sem tudják kitölteni – teszi hozzá a szakszervezet, mivel eddig csupán 34 millió olasz jelezte, hogy a nyáron minimum egy-két napra elutazik valahová az országban. Ez pedig 13 százalékos csökkenés az előző évhez képest. „Hosszú évek óta az amerikai beutazóturizmus pörgette Róma, Firenze és különösen Velence esetében a szektor forgalmát – mondta Bernabo Bocca, a Federalberghi szállodaszövetség elnöke –, arról nem is beszélve, hogy egyelőre az oroszok és a brazilok sem jöhetnek.”

Hasonló a helyzet Franciaországban is, ahol mintegy ötmillió tengerentúli turistát hiányolnak ezen a nyáron. Az évente regisztrált körülbelül 90 millió külföldi vendégnek a 8 százalékát teszik ki az amerikaiak, és ez az arány 2015 és 2020 között meredeken emelkedett – közölte a párizsi kormány. Az idegenforgalom egyébként tavaly a francia nem egészen 10 százalékát termelte ki, ennek a 30 százaléka köthető külföldi vendégekhez. Németország sem kevésbé népszerű az amerikai utazók körében, 2019-ben hatmillióan utaztak az elsősorban a fejlett iparáról ismert országba. Spanyolországban és az unión kívüli Svájcban is dinamikus fejlődésnek vetett véget – legalábbis egyelőre – a járvány. E két destináció kedveltsége ugyanis szintén rendkívül gyorsan nőtt az Egyesült Államokban az utóbbi években. Sőt, Svájc mutatta fel 2019-ben globálisan is a legnagyobb növekedést az amerikai turisták által eltöltött vendégéjszakák számát tekintve. A flamenco földjén csak áprilisban 10 milliárd eurót, Svájcban pedig három hónap alatt 9 milliárd frankot buktak a hiányzó turisták miatt.

A vendéglátásból élő európaiak utolsó reménye, hogy a várakozások szerint talán július közepén feloldhatja a beutazási tilalmat az Európai Bizottság, persze csak akkor, ha a tengerentúlon végre megbirkóznak a koronavírussal.

Ezek is érdekelhetik