Turizmus

A biztonság lett az elsődleges a magyarok számára a járvány miatt

A koronavírus-járvány alaposan átalakította a magyarok utazási hajlandóságát és szállásválasztási szokásait – derül ki abból az országos reprezentatív felmérésből, amelyet a hévízi NaturMed Hotel Carbona készített a Turizmus Világnapja alkalmából. Az eredmények alapján idén 15 százalékkal kevesebben terveztek utazást, és 22 százalékkal többen gondolkodtak belföldi üdülésben az egy évvel korábbihoz képest. A válaszokból kiderült: miközben a vendégek továbbra is elvárják a minőségi szolgáltatásokat, kiemelten fontossá vált az is, hogy a szálláshely garantálni tudja a higiénikus feltételeket és a biztonságos távolságtartást.

A koronavírus-járványt követően a magyarok utazási lehetőségei és hajlandósága egyaránt csökkentek: idén 15 százalékkal kevesebben gondolkodtak valamilyen üdülésben – derül ki a hévízi NaturMed Hotel Carbona megbízásából készített országos reprezentatív közvélemény-kutatásból. Ennél is lényegesebb a változás azoknál a mutatóknál, amelyek az úti cél megválasztásával, az utazás módjával és a szállás kiválasztásával függenek össze: a magyarok inkább választottak idén belföldi szállást, és egyéni utazási módot. A minőségi szolgáltatásokat, barátságos vendéglátást és sokféle programlehetőséget kínáló vendéglátóhelyek továbbra is a legnépszerűbbek, ugyanakkor hangsúlyosabbak lettek a biztonsággal, higiéniával kapcsolatos elvárások. Szabó Adrienn, a Carbona vezérigazgató-helyettese az eredmények kapcsán elmondta:

a kikapcsolódás, utazás a modern élet fontos része, amelyet még egy ilyen nehéz időszakban sem szívesen nélkülözünk. Szerencsére a biztonságos üdülésnek ma is megvan a lehetősége: kutatásunk eredményei is alátámasztják, hogy a belföldi, biztonságos körülményeket biztosító szálláshelyeket szívesen választják a magyarok.

A biztonságra és a távolságtartásra szavaztak

A felmérése kitért arra, hogy mely szempontokat tartották fontosnak a válaszadók utazásaik tervezésénél 2020-ban és 2019-ben. Az eredmények alapján

idén 22 százalékkal többen tartották fontosnak a belföldi utazást, és 24 százalékkal többen az egyéni szervezést, mint tavaly.

Fotó: Shutterstock

Még jelentősebb a változás két másik szempont esetében: a válaszok alapján

2020-ban közel kétszer annyian (66 százalék) gondolták fontosnak, hogy a szálláshely garantálja a biztonságos távolságtartást, mint 2019-ben (34 százalék).

A koronavírus-járvány hatására a szálláshelyek környezetéhez is másként viszonyulunk: az idei utazások tervezésénél a többség (53 százalék) számára már fontos szempont volt, hogy olyan szállást válasszon, amelynek környezetében nincs tömeg.

Továbbra is szeretjük a kényeztetést

Miközben sok új szempont is megjelent a szállásválasztásban, megmaradtak a régi preferenciák is. A kutatás eredményei alapján

a biztonságos és higiénikus környezet mellett egy szálláshely kiválasztásánál alapvetően azok a szempontok dominálnak, amelyek a kényelemmel, kényeztetéssel, kikapcsolódással és a minőségi szolgáltatásokkal függenek össze.

A felsoroltak közül a válaszadók a barátságos kiszolgálást, a bőséges és egészséges ételkínálatot, a kirándulási lehetőségeket, a sokféle minőségi wellness szolgáltatást és a szabadtéri élményfürdőt jelölték meg legtöbben. A Carbona vezérigazgató-helyettese úgy véli, hogy a vendégek előszeretettel választják azokat a szálláshelyeket, amelyeket már ismernek, és úgy érzik, a megváltozott körülményekhez is alkalmazkodtak. Vagyis adottak a nagyobb terek, garantált a távolságtartás, a rendszeres fertőtlenítés és takarítás, az ózongenerátorral tisztított levegő, egészséggel kapcsolatos szolgáltatások, és a kültéri programlehetőség.

turizmus Turizmus Világnapja belföldi turizmus utazás
Kapcsolódó cikkek