Az októberi árcsökkentések hatására akkor is 15 milliárd forintot takarít meg a biztosító a gyógyszerkasszájában, ha egyetlen beteg sem vált olcsóbb orvosságra – állítja Sélleiné Márki Mária. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a generikus orvosságok, azaz lejárt szabadalmi védettségű készítmények árára most először meghirdetett vaklicit kizárta a cégek előzetes megegyezésének lehetőségét, így eredményesebb a nyílt licitálásnál.
Ennek köszönhetően a betegek valószínűleg folyamatosan térnek majd át az olcsóbb, de azonos hatóanyagú készítményekre, így a tb-kiadás akár 20-30 milliárddal csökkenhet, a betegek térítési díja pedig 22 milliárd forinttal lehet kevesebb a mostaninál. Ennek jelentőségét mutatja, hogy például az Országos Mentőszolgálat évente 24,9 milliárd forintból gazdálkodhat.
Az OEP adatbázisából egyébként kiderítették, hogy egy átlagos krónikus betegségekkel élő férfi jelenleg hét hatóanyagú orvosságot szed, ennek átlagköltsége 9606 forint havonta, az öszszeg több mint 3700 forinttal apadhat, ha az úgynevezett preferált referencia-ársávban felsorolt orvosságokat írja föl számára a háziorvos. Ugyanez a kiadás egy átlagos betegségekkel élő nőnél 9808 forintról 5442-re csökkenhet. A preferált ársávban a vakliciten legalacsonyabb áron kínált gyógyszerhez fix tb-támogatást adnak, s ugyanez jár a sávban lévő valamennyi árához. Azok az azonos hatóanyagú orvosságok kerülhetnek ebbe a körbe, amelyek ára legfeljebb 5 százalékkal magasabb a referenciakészítményénél.
A biztosító gyógyszerlistáján egyébként 5150 támogatott szer van. Ezek közül 2011 különféle fantázianéven került forgalomba, ám összesen csupán 165-féle hatóanyagot tartalmaz. Ezeket versenyeztették az első vakliciten. Volt olyan hatóanyag, amely kétféle, de volt olyan is, amely 118-féle márkanéven forog a piacon. „Nem a márkanév, hanem a hatóanyag gyógyít” – jelentette ki ezzel kapcsolatosan a főigazgató asszony, aki szerint a vaklicitet félévente megismétlik. „El kell érni, hogy az OEP irányítsa a gyógyszerkiadásokat” – mondta, utalva arra, hogy a kormánybot most inkább a piaci szereplők kezében van. Pletykák szerint ma sem ritka, hogy egy-egy cég 1000–5000 forint receptdíjat fizet annak az orvosnak, aki az ő termékét preferálja, s ma sem ritka a kongresszus fedőnév alatt történő orvosutaztatás. Lapunknak nevét elhallgató gyógyszercég vezetője azt mondta: a gyógyszergyártók és -forgalmazók örülnének a legjobban, ha megszűnne az ilyenfajta versengés az orvosok kegyeiért. Bár úgy látják: az orvosok megalázóan alacsony fizetésébe évtizedek óta belekalkulálják a háttéripartól elvárt jövedelemkiegészítést és a betegektől származó hálapénzt. Így akkor lehet „rendet vágni” a közpénzek felhasználásában, ha tisztességes bért kapnak az orvosok. Jelenleg a nemzetgazdasági jövedelmek rangsorában az orvosi fizetések az utolsó ötben vannak.
Általános orvosbéremelésre nincs esély, Szócska Miklós államtitkár a kórház-átalakításokból, a gyógyításhoz szükséges szolgáltatások központosított beszerzéséből, a népegészségügyi termékdíjból származó többletbevételből javítana a helyzeten. Az OEP pedig megszüntette az előző kormányzati ciklusban alkalmazott „korbácsrendeletet”. E szerint az országos átlagnál több gyógyszert felíró orvosokat továbbképzésre kötelezték, sőt a tb-bevételeik csökkentését is kilátásba helyezték. Helyette pozitív ösztönzők esetleges bevezetéséről beszélt a főigazgató asszony. A betegeiket takarékosan gyógyítók és gondozók többletjuttatást kapnak. A gyógyszerészek ösztönző rendszere most készül, az olcsóbb hatóanyagú készítményeket felajánlók anyagi juttatást kapnak. Ugyanis „a szakmával szemben nem lehet eredményes a közpénzek takarékos felhasználása” – fogalmazott Sélleiné Márki Mária. Pedig ez létkérdés, hiszen a Széll Kálmán- terv jövőre 83, az azt követő két évben 120-120 milliárd forint megtakarítást írt elő a gyógyszerkasszában.
Praxisalapra szánják a biztosító többletét
Az egészségbiztosító közel 46 milliárdos többletéből az idén mintegy kétmilliárd forintos praxiskezelő központot alapítanának, amely hosszú lejáratú, kamatmentes hitellel segíti a fiatal orvosok praxishoz jutását – mondta a kormányszóvivői tájékoztatón Szócska Miklós államtitkár. Bejelentette emellett azt is, hogy jövőre tervezik az e-recept bevezetését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.