Financial Times
A dollár ugyan régóta ellenáll a gravitáció törvényének, de ez nem teszi érvénytelenné azt a nézetet, hogy túlértékelt. Csak annyit jelent, nem tudjuk megjósolni, mikor kezd esni. De ez majdnem bizonyosan bekövetkezik. A világ legnagyobb gazdasága évente a globális bruttó megtakarítások majdnem 10 százalékát, több mint 500 milliárd dollárt nyel el. Ha a jelenlegi árfolyamon ennél kevesebbet vonz, a dollár automatikusan esik. A befektetőknek ezért óvatosnak kell lenniük. Az amerikai részvények hozama az idén kisebb volt, mint a többi ipari országé, a termelékenység gyors növekedése ellenére. Az amerikai részvényeket minden szokásos mérce szerint mégis sokra értékelik. Ha a szükséges mennyiségű tőke nem áramlik be, a dollár esése távolról sem lesz mérsékelt vagy rendezett. A dollárnak érezhetően olcsóbbnak kell lennie ahhoz, hogy az Egyesült Államok folyó fizetési mérlege közel legyen az egyensúlyhoz. Az export volumenének - vagy értelemszerűen és ellenkező irányban az importénak - 40 százalékkal kellene nőnie, hogy megszüntesse a 4 százalékpontos mérleghiányt. Ehhez a változáshoz az amerikai exportáraknak lényegesen esniük kell. Nincs a világon olyan ország, amely ennek a hatásától mentesülne. Ezért a világnak abban kell reménykednie, hogy ezek a változások lassan következnek be.
Handelsblatt
Josef Ackermann nehéz időkben veszi át kétéves előkészület után a Deutsche Bank igazgatóságának elnökségét. A régi stílusú és az újszerű banküzletágak egyaránt kevés nyereséget hoznak. A Deutsche Banknak is kíméletlen átszervezéseket kell végrehajtania. Nemzetközi összehasonlításban túl kicsi a piaci értéke, semmiség például az amerikai Citigroup számára, amely szeretné szilárdan megvetni a lábát Európában. Az új, megfiatalított vezetőségnek gyorsan kell gondoskodnia arról, hogy a bank részvényeinek árfolyama, ezzel piaci értéke nőjön. Csak így lehet túl drága a felvásárlási szándékú közeledők számára, s egyúttal egyenrangú partner a fúzióra törekvőkkel szemben. Ha Ackermann sikeres lesz, a frankfurti pénzügyi piac is fellélegezhet.
Budapest Business Journal
Az már világos, hogy az MSZP-SZDSZ koalíció csak csekély többséget fog "élvezni". A kormányzó pártok sok esetben megbénulhatnak, ha új törvényeket akarnak elfogadtatni. Noha mindkét párt azt ígéri, hogy újra bevezeti a heti ülésezést, ez üres szó, mert az is valószínűtlen, hogy meglesz az elegendő többségük akár ennek az ígéretnek a megtartásához is. A megígért különféle kiadásokat a parlament elfogadja, ám a kevésbé kellemes, de időszerűbb intézkedések - az egészségügyi reform, a nyugdíjrendszer, a mezőgazdaság és a közigazgatás - elfogadtatása nehezebb lesz, épp ezektől a reformoktól ódzkodott a távozó kormány. Ezek közül több döntés az MSZP soraiban is ellenkezésre talál, az új ellenzék egyiket sem fogja támogatni. Az új kormány- és az ellenzéki erők közötti döntetlen eredménye az lesz, hogy a Fidesz keresztülviheti gazdasági programja fő elemeit, amelyek a gazdasági realitás ellenére kedveznek a jóléti intézkedéseknek. Amint azonban komoly változást javasol a kormány, a Fidesz előveszi a jóléti adut, a szocialisták pedig visszavonulnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.