Idehaza tipikusnak nem nevezhető karriert épített fel Berkes György. A harmincas évei elején járó fiatalember alighogy elvégezte a középiskolát, vállalkozó lett: világéletében önálló akart lenni. Érettségi után ugyan szülői nyomásra három felsőoktatási intézménybe is jelentkezett, de a tanulmányok meglehetősen hamar abbamaradtak. Az indok egyszerű: úgy véli, hogy az iskolában sok olyan dolgot kellett volna megtanulnia, aminek az életben nem sok hasznát vette volna.
A vállalkozói pályafutás kezdete a kilencvenes évek elejére datálható, s mivel jó üzleti lehetőséget látott benne, kerékpár-kiskereskedelemmel kezdett foglalkozni. Barátjával Szentendrére tették székhelyüket, s minimális kezdőtőkével vágtak bele az üzletbe. Két év múlva azonban szétváltak útjaik, s Berkes György Budapesten folytatta tevékenységét, Olaszországból behozott kerékpárokat érékesített. A vállalkozáshoz szükséges kezdő tőkét magas kamatra vette fel, de - mint mondja - rizikó nélkül nincs üzlet.
Két évre rá, 1994-ben a gyártásba is belevágott, importált kerékpáralkatrészeket szereltek össze a cinkotai telephelyen. Az Olimpia Kft. egymillió forintos alaptőkével kezdte meg működését. Berkes György öccse, Gergely is bekapcsolódott a cég munkájába, s harminc százalékos üzletrészt kapott bátyjától. A társaság ma már nyolcvan embernek ad munkát, s évi százezer darab közép- és közép-felső kategóriába tartozó kerékpárt gyárt, az Olimpia és a Gepida már védett márkanév. Az olcsó biciklik piacáról kivonultak, mivel nagy volt a konkurencia. A budapesti gyárból az európai
piacot látják el, s Berkes György hangsúlyozza, hogy meg kell találni azokat a területeket, ahonnan az egyes alkatrészek ár-érték aránya a legmegfelelőbb.
Tavaly áprilisban vetődött fel az ötlet, hogy az egyik tajvani beszállítópartnerükkel Kínában egy kerékpárgyárat hoznak létre. A tervtől a megvalósításig nem sok idő telt el, hiszen a gyár a közeljövőben megkezdi termelését. Onnan kívánják ellátni a tengerentúli piacokat, ami Magyarországról a tetemes szállítási költségek miatt nem lenne versenyképes.
A kínai cégalapításhoz sok kedvezményt kaptak, ráadásul Kínában a munkaerő is olcsóbb. A kínai beruházást egymillió dollárból tudták megvalósítani, ez Magyarországon 3-4 millió dollárba került volna. A száz főt alkalmazó cégnél idén 350 ezer kerékpár gyártását tervezik, ami három év múlva egymillióra futhat fel, s az ISO 9002-es rendszert a budapestihez hasonlóan a kínai gyárban is kiépítik. A fivérek azon dolgoznak, hogy a nem túl távoli jövőben az Olimpia és a Gepida is az elismert sportmárkák közé tartozzon. Tervezik, hogy Dunakeszin zöldmezős beruházás keretében új gyárat építenek.
Berkes György hangsúlyozza, hogy nem tartozik azoknak a cégvezetőknek a sorába, akik éjjel-nappal a munkahelyükön tartózkodnak. Hét-nyolc órát dolgozik naponta, ugyanakkor a munkaidő lejárta után is töri a fejét azon, hogy lehet egy-egy ötletét megvalósítani. Erősségének tartja, hogy a rendszert képes jól átlátni, egy-egy terv véghezvitelén pedig nem sokáig töpreng, mondhatni a tettek embere. Ötéves korától az UTE-ban jégkorongozott; a versenyszerű sportolást akkor hagyta abba, amikor a napi többszöri edzést már nem tudta összeegyeztetni munkájával. Úgy véli, hogy nemcsak a sportban, hanem az üzleti életben is fontos a kitartás. Minden sportoló célja, hogy sportágában a legjobb legyen, s ez a mentalitás a vállalkozói pályán is kamatozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.