Európai útlevél / Holtzer Péter
"Az OTP Alapkezelő Rt. számára az EU-csatlakozás aspektusai, a sok hasonlóság mellett, egy kissé el is térnek az alapkezelési piac legtöbb szereplőjétől. A OTP csoport már jelen van olyan országokban (Szlovákiában és Bulgáriában), amelyek az idén vagy remélhetőleg néhány év múlva az unió tagállamai lesznek, és ez a terjeszkedés a tervek szerint folytatódik. Az alapkezelő több évre visszamenőleg folytat részvénybefektetési tevékenységet a fejlettebb közép-európai piacokon, elsősorban Lengyel- és Csehországban is. Ez a magyar bázisú regionális szaktudás versenyképesen értékesíthető szolgáltatásokat jelent a csatlakozást követően, nem kizárólag a hazai ügyfélkör felé. Középtávú terveink között szerepelnek olyan termékinnovációs gondolatok is, amelyek szintén a fent említett bázisra építve jelenthetnek Európában is forgalmazható termékeket az egységes útlevél keretei között."
Versenyképes működés / Fatér Gyula
"Önmagában hazánk május 1-jei EU-csatlakozása nem okoz drámai fordulatot a befektetésialap-piacon, ami változás bekövetkezik, az enélkül is megtörténne. Gondolok itt a termékek körének bővülésére, lletve a részvénykonstrukciók arányának növekedésére. A hazai szakmának azonban lassan egy európai szintű üzemméret biztosítását kell szem előtt tartania, hiszen több száz milliárd forintos vagyon nélkül nem tud versenyképesen működni egy alapkezelő. Ennek egyik útja lehet a hazai szereplők összeolvadása. Ám elképzelhető az is, hogy a nagy nemzetközi szereplők a régión belül egy helyre koncentrálják vagyonkezelő cégüket, s nem biztos, hogy ez Magyarország lesz. Az euró bevezetésének közeledtével pedig fel kell készülni arra, hogy jelenleg a termékpaletta zömét kitevő állampapíralapok - a forint alapú kötvények kibocsátásának megszűnésével párhuzamosan - eltűnnek a palettáról."
Piaci rések / Nagy Zoltán
"Az EU-csatlakozás időpontját nem misztifikálnám túlságosan, hiszen a tőkepiaci törvény már most is kompatibilis az európai uniós direktívákkal. Lényegesebb kérdés, hogy mennyiben befolyásolja az EU-tagságunk az alapkezelők stratégiáját, hiszen a közeljövőben lényegesen nagyobb versennyel kell szembenézniük. Ilyen stratégiai elem, ha egy alapkezelő vonzó alaptípusokban gondolkodik - effajta gondolat lehet a magyar forint euró általi megszüntetéséig a hazai pénzpiaci és kötvényalapok erőteljes propagálása a többi alapfajtával szemben -, ha piaci réseket keres, illetve erőteljes specializáltságra törekszik. Utóbbira rímelve az Europool Rt. 2003 elején megkezdte a SanPaolo Wealth Management Luxembourg SA részére a befektetési tanácsadási tevékenységét, melynek során jelenleg egy 26 millió eurós vagyonú, az EMEA-térségben befektető részvényalap tanácsadójaként járunk el."
Szerencsés egybeesés / Kovács Zsolt
"A csatlakozást követően egyszerűbben juthatnak el a külföldi termékek a magyarországi befektetők felé, ám nem gondolom, hogy emiatt a hazai magánszemélyeknek felcsillanna a szemük. A külföldi részvényalapok elmúlt egyéves teljesítménye - ami akár 20-30 százalékos erősödésről árulkodik - azonban már inkább ezen konstrukciók felé terelhet egyeseket, s hogyha ennek jeleit éppen május táján, az uniós belépés idején lehet majd érzékelni, szerencsés egybeesésnek tekinthető. Az ING Alapkezelő is vizsgálja, hogy milyen jellegű külföldi befektetési alapot érdemes Magyarországra behozni. Ám úgy látom, a befektetők többsége rövid távon továbbra sem mozdul ki a jól bevált megtakarítási termékköréből, ami most leginkább a banki betéteket, illetve kincstárjegyeket jelenti. Ez persze változhat, ám az alapok vagyonának számottevő gyarapodására néhány hónapot még várni kell."
Korlátok a törvényben / Vízkeleti Sándor
"Az uniós csatlakozásunkkal kapcsolatban inkább a tőkepiaci törvényben látok korlátot. A jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a zárt végű alapokra kibocsátási program szervezését, ami azt jelenti, hogy az azonos konstrukciójú tőkegarantált alapokat újra és újra kell engedélyeztetni. Jelenleg másfél hónap, mire az engedélyt megkapja az alapkezelő, s addig számottevően változhat a piaci környezet. Növelhetné az alapkezelők mozgásterét, ha lehetővé válna a nyílt végű garantált alapok megjelenése, illetve, ha egy alap többféle befektetési jegyet - azaz sorozatokat - bocsáthatna ki. Előbbiek indítását is ellehetetleníti a bankgarancia követelménye. Nem érzem egyébként, hogy május elsejét követően félnivalójuk lenne a hazai alapkezelőknek a külföldi konstrukciók beözönlésétől, hiszen a hazai befektetők jelenleg is igen korlátozottan vásárolják ezeket."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.