Miközben a fél ország az iskolakezdésre készül, a füzetpiacon áll a bál. A termékek közel háromnegyedét adó legnagyobb gyártó már a Gazdasági Versenyhivatalt is segítségül hívta, miután az általa 18 forintért átadott irkákat a hipermarketek 8-10 forintért kínálják a gyermekenként így is jó tízezer forintot iskolakezdésre költő vásárlóknak.
A panasz szerint a rendkívül alacsony ár miatt más kereskedők már nem is vásárolnak a kartellt emlegető Fűzfői Papír Rt.-től, hiszen a cég által szabott árnál reménytelenül versenyképtelenek volnának. A 75 százalékos kapacitáskihasználtságra panaszkodó gyár közben egyre kongatja a vészharangot: állításuk szerint ugyanis egy füzet előállítása már a hipermarketek által fizetettnél is többe, mintegy 22 forintba kerül átlagosan.
A helyzet több mint érdekes. Nem az a furcsa, hogy egy-egy kiskereskedelmi lánc a beszerzési ár alatt adja a "tollalávalót": egy-egy vevő így legfeljebb egy-két ezer forintnyi veszteséget okozhat, amit könnyen ellensúlyozhat a kapcsolódó termékek többletforgalma.
Nem meglepő az sem, hogy a többi kereskedő is igyekszik ilyen "támogatott áron" feltölteni készleteit, mintsem hogy a gyártótól vásároljon. Mivel azonban ez semmilyen módon nem befolyásolja a tanárok igényei és a diákok létszáma által megszabott országos füzetfogyasztást, aligha okozhat a gyártónak volumenproblémát a sulikezdő akció.
A viszonteladók hipermarketes beszerzései csak a multinacionális üzemeltetőknek okoznak kárt, hiszen az előbbiek elemi érdeke, hogy csak az olcsó termékeket vegyék. Így az engedmény sosem térül meg, ehelyett a földrajzilag távol eső konkurensek profitját gyarapítja. Ezért érthető volna, ha a nagyáruházak kezdenének harcba a hozzájuk érkező papírboltosokkal. Mégsem teszik, nem is tehetik.
A bajok gyökere alighanem ott van, hogy a közel monopolhelyzetben lévő papírgyár a korábbi sok kicsiny vevő helyet immár erős alkupozícióban lévő nagy cégekkel áll szemben. Azonban racionális árazásnál ilyenkor is bizonyos, hogy az átadási ár meghaladja az előállítás változó költségeit, tartósan pedig a reális fix költségeket is.
A gyártó veszteségét így a multik árpolitikája aligha okozhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.