Néhány napon belül két újabb cím birtokosa lett az Electrolux Lehel Kft. megbízatásokban eddig sem szűkölködő vezérigazgatója. A múlt héttől Takács János irányítja a hazai nagyvállalatok egyik legfontosabb lobbiszervezetét, a Magyar Európai Üzleti Tanácsot, s a Menedzserek Országos Szövetsége őt választotta az év menedzserének.
Utóbbit főként azért érdemelte ki, mert évek óta jól lobbizik azért, hogy a svéd anyavállalat minél több termelőkapacitást helyezzen Magyarországra. Nem nagyon szereti a lobbi szót, szerinte ennek ma már inkább rossz jelentése van. Azt azonban vallja, hogy a multiknál dolgozó magyar vezetőknek igenis van szerepük abban, hogy az ország milyen üzleti lehetőségekhez jut az anyavállalat révén.
Az üzleti tanács vezetőjeként a versenyképesség megtartását és növelését tartja a legfontosabbnak, de mint mondja, az ehhez szükséges reformok esetében kritikus az időtényező. Az újabb befektetések lehetőségei már nem sokáig maradnak nyitottak – teszi hozzá.
Az Erdélyből 1990-ben áttelepült Takács János rendkívül gyors karriert futott be. Amerikai és dél-afrikai érdekeltségű leányvállalatoknál szerezte első nemzetközi céges tapasztalatait, mielőtt közel kilenc éve átvette az Electrolux-leányvállalat vezetését. Nagy különbségeket ugyan nem lát az eltérő vállalati kultúrákban, de azt fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy az északi országokra jellemző tolerancia és konszenzuskeresés visszatükröződik az ottani társaságok üzleti gyakorlatában is.
Az anyavállalat a közelmúltban a svéd üzemeket is kedvezőtlenül érintő áttelepítést hajtott végre. S míg a cég dél-európai egységeinél harcias szakszervezetekkel találkozott, a skandináv országban dolgozók együttműködtek, mert tudták, ha lenne más megoldás, a vállalat azt választotta volna – húzza alá Takács János. Az áttelepítésnek eddig inkább a kedvező oldalait megélő vezetőként hosszú távon számol a kapacitások megtartásával, sőt újabbakat sem zár ki, de mint mondja, a magyarországi menedzsmentnek mostantól elsődleges feladata a termelés versenyképességének megőrzése. Ennek stratégiai fontosságú elemei a hazai beszállítók, a nemzetközi vállalatok többsége ugyanis csak jól működő helyi beszállítókkal lehet versenyképes. Ezért is fontos a magyarországi kis- és középvállalatok helyzetének javítása.
Takács János
46 éves. Nagyszebenben született, közgazdászdiplomáját Kolozsváron és másodképzésben Budapesten szerezte. Pályáját román cégeknél kezdte, magyarországi karrierje a Tungsram Rt.-nél indult, majd a vállalatot privatizáló General Electric amerikai részlegénél dolgozott. Volt az IBM Magyarország Kft. gazdasági igazgatója, majd a Kőbányai Sörgyár Rt. vezérigazgató-helyettese, mielőtt csatlakozott volna az Electroluxhoz. Ma már az Electrolux kelet-közép-európai holdingjának is a vezetője. Elnöke a Magyarországi Svéd Kereskedelmi Kamarának, alelnöke a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének, és ugyanezt a tisztet tölti be a Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Szövetségénél. Nős, egy gyermeke van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.