Elfogadta a kabinet a digitális átállás átmeneti szabályairól szóló törvénytervezetet, így ha a parlament egyszerű többsége is úgy akarja, akkor az ősztől akár már megkezdődhet – a jobb képminőséget, számtalan interaktív lehetőséget biztosító – földfelszíni digitális sugárzásra (DVB-T) való áttérés végrehajtása is a párhuzamosan továbbra is zajló analóg műsorszórás mellett.
Az azonnali korszakváltásra viszont még várni kell: az EU irányelveire épülő tervezet szerint a földfelszíni digitális műsorterjesztés 2012-ben váltja fel végleg az analógot. A mostani döntés a kabinet szerint ugyanakkor kiemelt jelentőségű, mert kedvező hatása lehet az idén májusban esedékes digitális frekvenciák nemzetközi kiosztásában, amelyekért a szomszédos országgal nagy versenyt vív majd az ország.
A digitális átállás a különböző (földi, kábel és műholdas) platformok versenyét is meghozhatja. A jelenlegi piaci helyzet szerint a jövőben nem feltétlenül az állam által kiemelt figyelemmel kezelt földi digitális sugárzás vonzza majd a legtöbb „nézőt”. Már csak azért sem, mert az összes televíziós háztartás több mint fele jelenleg is kábelen keresztül kapja a képet.
Akadnak olyanok is, akik szerint a DVB-T az átállás abszolút vesztese lesz. Az Informa Telecoms & Media nemzetközi kutatócég prognózisa szerint ráadásul 2010-ben ADSL-vonalon is közel kétszer annyian tévézhetnek, mint DVB-T-n keresztül. Legtöbben, kétmillióan viszont a kábelesektől várhatják a magasabb minőségű szolgáltatást.
Akik lassan maguk is megteszik az első lépéseket: az Antenna Mikro helyett ma mindenütt az Antenna Digital látható, a T-Kábel tesztel, a legnagyobb kábelszolgáltató, az UPC tervez. Az átállás mindannyiuk számára komoly költségekkel jár. Ha a digitális érában is meg akarják tartani jelenlegi előfizetőiket, támogatniuk kell a vételhez szükséges jelátalakító készülékhez való jutásukat. Erre vonatkozó elképzeléseik azonban még igencsak kezdetlegesek.
Így egyelőre nem érdemes a vételhez szükséges jelátalakító készülékért, set-top-boxért a hipermarketbe rohanni. Egyrészt, mert a kínálat még gyenge, másrészt a legkevesebb húszezer forintba kerülő DVB-T dekóderrel is egyelőre csak a három magyar köztévé fogható és az sem mindenhol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.