Makroadatokban nem bővelkedett a múlt hét, de több mérvadó értékelés is megjelent a magyar gazdaságról. Ezek elismerően szóltak a kormány tavalyi deficitcsökkentési erőfeszítéseiről – ugyanakkor mind az EU szakértői, mind a hazai kutatók aggodalmukat fejezik ki a jövő évi hiány alakulását illetően.
A növekedési kilátások tekintetében az ICEG csökkentette korábbi előrejelzéseit, jelenleg 2,5 százalékos idei bővüléssel számolnak, amelyben egyre erőteljesebb lesz a belföldi kereslet növekedési hozzájárulása, ám a nettó exporté csökkenővé válik.
Az idei, a Pénzügyminisztérium által 4 százalékosra tervezett GDP-arányos államháztartási hiányt tarthatónak minősítették, ám aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az egyenleg javulása csak néhány elemében tekinthető tartósnak, a legszükségesebb kiadási oldali reformok pedig alig indultak még el, és ez a 2008 utáni költségvetési pályát veszélyezteti.
A múlt és az idei év tekintetében javarészt pozitívumok szerepelnek az Európai Bizottság múlt héten közzétett elemzésében, amely Magyarország frissített konvergenciaprogramját értékeli; ám a 2009-es év és az azt követők vonatkozásában komoly kockázatokat látnak. A program alkalmas a túlzott büdzsédeficit lefaragására, ezt jól mutatja, hogy a kiigazítások és a szerkezeti reformok segítségével a 6,8 százalékos GDP-arányos 2007-es célkitűzésnél jóval alacsonyabb lett a hiány.
A hazai vásárlóerő zuhanása a mélybe taszította a kiskereskedelem forgalmát, de a visszaesés nem érte váratlanul a piacot, mértéke is nagyjából megfelel az előzetes várakozásoknak, így nem rendítette meg a kereskedőket. Az adat ugyanakkor rossz előjel a nemsokára megjelenő negyedik negyedéves GDP-növekedést illetően. A kiskereskedelmi forgalom a múlt év első tizenegy hónapjában 2,9, novemberben pedig 4,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.