A csomaggyártás főszezonja
Úgy tűnik, a Fejér megyei kamara megirigyelte a kormány csomaggyártó aktivitását – aki fel tudja sorolni Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon utolsó néhány hónapban nyilvánosságra hozott gazdaságfejlesztési terveit, megérdemel három rőf csomagolópapírt –, s többpontos javaslattal bombázza az önkormányzatot. A szervezet aktivitása persze érthető, hiszen ők közel vannak a vállalkozókhoz, még jobbban érzik, mekkora a baj, s főleg azt, hogy mekkora lesz jövőre.
Azon ötletük mellett persze nyugodtan elmehetünk, hogy legyen őszinte kommunikáció a városvezetés és a székesfehérvári piaci szereplők között, illetve ez utóbbiak kapjanak nagyobb erkölcsi elismerést. Hiszen nyilvánvaló, hogy miután mindez nem kerül semmibe, örömest rábólint az önkormányzat.
Az iparűzési adó csökkentése, illetve az adó-visszatérítés a munkahelyek megőrzőinek már komoly vitaalapot jelenthet. A kamara persze azzal érvel: így remény lenne arra, hogy nem csökken jelentősen a vállalkozások kibocsátása, nem szűnik meg olyan sok munkahely, illetve új társaságok jönnek létre.
A kérdés csupán az, hogy az adók visszafogása kiváltja-e ezeket a kívánatos hatásokat, hiszen országosan is megoszlik és gyakran homlokegyenest eltérő a szakértők véleménye erről. Arról nem beszélve, hogy a települések állami támogatása jövőre csökken, tehát minden egyes – saját bevételből származó – forintra hatalmas szükségük lesz.
De érthető a kamarának az a kívánalma is, hogy az önkormányzati beszerzéseknél előnyt élvezzenek a helyi cégek, és csak őket hívják meg a pályázatokra. Ehhez „csak” arra van szükség, hogy az erről szóló rendeletek, határozatok kiállják a törvényesség próbáját, ne sértsék a versenysemlegesség elvét.
S akkor még nem beszéltünk arról, hogy az ország legtöbb települése szeretne olyan kiváló helyzetben lenni, mint amekkora bajban van most Székesfehérvár.







