BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Garancia a növekedésre

2018.07.23., hétfő 05:00

A kkv-szektor a magyar gazdaság meghatározó szereplője, a GDP közel felét, a foglalkoztatás kétharmadát teszi ki. A kkv-k finanszírozottságának aránya azonban még mindig alacsony (a GDP 10-11 százaléka), annak ellenére, hogy a 2011 óta mutatkozó csökkenő trend az elmúlt két évben megfordult. A banki finanszírozást e területen – az MNB becslése szerint – 2030-ig évi 13 százalékkal lehet növelni, ugyanakkor ehhez olyan feltételeket kell teremtenünk a vállalkozások számára, amelyek motivációt és biztonságot is nyújtanak. Hatékony, de egyelőre nem kellően kihasznált eszközök erre a különböző garanciatermékek.

A garanciaszervezetek elsődleges célja és feladata, hogy a vállalkozások széles körben finanszírozáshoz jussanak, megerősítve a biztosítéki rendszert a hitelügylet mögött, részben megosztva a kockázatot a hitelezővel. A magyar piacon két meghatározó készfizető kezességet vállaló szervezet van, az egyik az MFB csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt., a másik az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány. A Garantiqa 25 éves fennállása alatt eddig mintegy 400 ezer szerződés keretében mintegy 5 ezermilliárd forint összegű hitelhez nyújtott kezességvállalást, mostani piaci részesedése 75 százalékos, és a kkv-hitelek körülbelül 16 százalékához nyújt kezességet. 2017-ben a Garantiqa közreműködésével több mint 35 ezer hazai kkv-hoz csaknem 700 milliárd forint hitelt helyeztek ki.

Az eredmények önmagukért beszélnek, az erős hazai és uniós gazdasági növekedés hatására egyre optimistábbak a finanszírozók és a vállalkozások is. A kereskedelmi bankok ugyanakkor még mindig megfontoltan viszonyulnak a hiteligényekhez, ami az erősödő kockázatvállalási kedv ellenére hátrányosan érinti a vállalkozások széles körét. A fenntartható fejlődés érdekében lehetőséget kell biztosítani ezeknek a cégeknek, hogy legyen forrásuk a növekedésre, fejlődésre. Az elmúlt években a garanciaintézmények által végrehajtott intézkedések – a kockázati étvágy növelése, a folyamatok egyszerűsítése és gyorsítása, illetve díjcsökkentés – nagymértékben hozzájárultak a kezességvállalás elterjedéséhez, ezáltal a vállalkozások finanszírozásához. A kockázatosabb, nehezen hitelhez jutó, de életképes vállalkozásoknál azonban még van tér a fejlődésre. Felmerült a kérdés: lehet-e még hatékonyabbá tenni a garanciaintézmények működését? Különösen azért időszerű ez a kérdés, mert az MFB legutóbbi vállalati felmérése szerint a garanciatermékkel találkozó kkv-k véleménye relatíve kedvező ezekkel a termékekkel kapcsolatban, de sok cég nem ismeri ezeket a konstrukciókat.

Az MFB megvizsgálta, hogyan lehetne a garanciaintézményeket még hatékonyabban a hitelezés szolgálatába állítani, közvetetten pedig hozzájárulni a gazdasági növekedéshez. Az MFB a Magyar Nemzeti Bankkal egyetértésben arra a következtetésre jutott, hogy e célból két fő irányt érdemes végiggondolni. Egyrészt eddig csak közvetett módon kerültek kapcsolatba az ügyfelek a garanciaintézményekkel, jellemzően a finanszírozó bank hívta fel a hiteligénylő figyelmét a lehetőségre. Fontos, hogy a jövőben ezek az intézmények közvetlen kapcsolatot építsenek ki az ügyfelekkel, amivel a termék ismertségére, népszerűségére is jó hatással lehetnek. Másfelől – és talán ez hozhat áttörést ezen a területen – el kell érni, hogy a kezességvállalás kifejezetten a kockázatosabb szegmensbe tartozó vállalkozások ügyleteihez kapcsolódjon. Általános tapasztalat, hogy a kkv-szektorban számos olyan vállalkozás van, amely még nem gondolt külső finanszírozás igénybevételére elsősorban forráshiány vagy a megfelelő biztosíték hiánya miatt. Jó megoldásnak gondoljuk megkeresni azokat a bátortalan vállalkozásokat, amelyek reménytelennek látják külső finanszírozás bevonását vállalkozásuk további fejlesztéséhez. Ezek az intézkedések mind hozzájárulhatnak a banki hitelezés növekedéséhez a biztosítéki háttér kezességvállalással való megerősítésén keresztül az életképes, ám banki finanszírozás szempontjából elégséges fedezettel nem rendelkező vállalatoknál. Ha a garanciaintézmények egységesen lépnek fel az új irányok képviselésében, és a kereskedelmi bankok is támogatják az új irányokat termékportfóliójuk és szabályaik garanciatermékekkel történő fókuszáltabb kiegészítésével, látványos eredményeket érhetünk el.

Meggyőződésem, hogy a garanciatermékek mind addicionalitásuk, mind a hitelezési tevékenységre gyakorolt multiplikátor hatásuk következtében a következő időszak kulcstermékei lesznek a forráshiányos vállalkozások életében.

Bernáth Tamás,

a Magyar Fejlesztési Bank elnök-vezérigazgatója

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.