Az előzetes várakozásoknak megfelelően nagyon jól indult az év eleje óta elérhető munkáshitel pályafutása: a legfrissebb kormányzati adatok szerint március utolsó napjaiban már 17 ezer benyújtott kérelemnél jártak a bankok.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szintén arról tanúskodnak, hogy már a kezdeti érdeklődés is igen erős volt a munkáshitel iránt: már januárban több mint 2400 új szerződést kötöttek a bankok, összesen 9,4 milliárd forint értékben. Az utóbbi egyben arra is utal, hogy – a babaváró kölcsönhöz hasonlóan – a munkáshitelnél is maximálisan kihasználja a konstrukció kereteit az ügyfelek nagy többsége, hiszen az egy szerződésre jutó 3,88 millió forintos átlag alig marad el a szabályozásban meghatározott négymillió forintos plafontól.
Az év hátralevő részében pedig várhatóan tovább emelkedik majd az igénylők száma, így az idén megkötött szerződések összege könnyedén elérheti a százmilliárd forintos nagyságrendet.
Az ügyfelek számára kamatmentes, és teljesen szabad felhasználású munkáshitel iránti intenzív érdeklődést jelentős részben a viszonylag könnyen átlátható feltételek is támogatják. A kölcsönt 17 és 25 év közötti fiatalok igényelhetik, akik – akár részmunkaidőben is – alkalmazottként vagy vállalkozóként dolgoznak, emellett nem rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, és nem is folytatnak egyetemi, főiskolai tanulmányokat. Fontos előnye a munkáshitelnek az is, hogy nem okoz vállalhatatlanul nagy törlesztési terhet: a maximális, 10 éves futamidőt és a négymilliós hitelösszeget feltételezve is csak nagyjából 35 ezer forintos havi részlettel kell számolni a Biztos Döntés munkáshitel-kalkulátor szerint. A konstrukció vonzerejét szintén növeli, hogy jutalmazza – de nem írja elő – a gyermekvállalást. Az elvárt jövedelemnél pedig nem tették nagyon magasra a lécet a bankok: alkalmazottként már jellemzően havi 150-200 ezer, vállalkozóként pedig 210-250 ezer forintos rendszeres bevétel is elég lehet a sikeres igényléshez.
A munkáshitel friss kihelyezései a szabad felhasználásból adódóan a fogyasztási hitelek állományát gyarapítják majd: bár az új konstrukció nyilván nem okoz majd akkora mozgást a piacon, mint a 2019-ben megjelent babaváró hitel, igen gyorsan már szabad szemmel is látható állomány halmozódhat fel a bankoknál.
A szabad felhasználásból adódóan a munkáshitel nyilvánvalóan a személyi kölcsönöknek teremt belső konkurenciát, úgy, hogy az állami támogatás (és a kamatmentesség) miatt óriási az előnye velük szemben. Más kérdés, hogy a munkáshitelnek egy meghatározott – a pályájuk elején járó, dolgozó fiatalokból álló – csoport a kedvezményezettje, ami jócskán tompíthatja a teljes fogyasztásihitel-piacra gyakorolt hatását.
Mindenesetre úgy tűnik, hogy a bankok egyáltalán nem vették félvállról az új támogatott konstrukció megjelenését, hiszen az utóbbi hónapokban több pénzintézet is az ügyfeleknek kedvező irányba változtatott a személyi kölcsönök árazásán és az egyéb feltételein is. Ebben persze nemcsak a munkáshitel megjelenése játszhatott fontos szerepet, hanem a személyi kölcsönök iránti, rendkívül intenzív kereslet és a piaci verseny is.
Mindezek nyomán egyre több az olyan személyikölcsön-konstrukció, ahol már 10 százalék alatt jár az elérhető legkedvezőbb kamat, és az is jól látszik, hogy már nem minden szereplőnél kell 7-8 milliós hitelösszeg sem a legjobb kondíciók eléréséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.