Tegnap a londoni Fitch IBCA hitelminősítő intézet BBB pluszról A mínuszra javította a hosszú lejáratú szuverén devizakötelezettségek osztályzatát -- jelentette az MTI. A forintkötelezettségek minősítését A-ról A pluszra emelték. A devizakötelezettségek osztályzata pontosan egy évig volt érvényben. A lépéssel a Fitch követte a Moody's két héttel ezelőtti döntését. Erre az előzetes megnyilatkozásokból már lehetett számítani, csupán az időpont volt kérdéses. A Fitch a közép-európai térségből eddig csak Szlovéniát tartotta nyilván A kategóriában.
Az új besorolás a befektetői fokozat legalsó foka, kilátása stabil. A hitelminősítő intézet indoklásában a stabil gazdasági alapok több éve tartó folyamatos javulására hivatkozott. Az elemzők ugyanakkor felhívták a figyelmet, az új besorolást arra a feltételezésre építik, hogy "változni fog a makrogazdasági politika összetétele".
A londoni cég szerint a csúszó leértékelésen alapuló árfolyam-politikából ma már kevesebb haszna származik a gazdaságpolitikának, és akadályozza a hatóságokat abban, hogy a gazdasági ciklus ellenében hassanak. Ezzel a kutatók arra utalnak, hogy a jelenlegi árfolyamrezsim mellett a jegybank nem gyakrolhat autonóm kamatpolitikát. A hozamok ugyanis most szinte semmilyen árfolyamkockázatot nem tartalmaznak. A kamatpolitikát jól lehetne alkalmazni egy anticiklikus gazdaságpolitikában, erre azonban jelenleg nincs mód.
Az alacsony reálkamatok növelik a túlhevülés kockázatát -- figyelmeztet a Fitch. Költségvetési vagy monetáris szigorításra vagy reálfelértékelődésre mindenképpen szükség van ahhoz, hogy középtávon ne sodródjon veszélybe a gazdasági és hitelminősítési kilátás.
A felminősítésre hatott az is, hogy az EU-hoz való csatlakozás folyamata előrehaladott állapotban van. Ugyanakkor James McCormack, a hitelminősítő vezető elemzője úgy véli, bár Magyarország az első csatlakozók között lesz, erre 2005 előtt valószínűleg nem kerül sor.
A szakember kiemelte, hogy rövid távon növeli a túlhevülés kockázatát az, hogy a Magyar Nemzeti Bank hét százalékra csökkenti a kötelező tartalékrátát. Hazai szakértők a bírálatot nem tartják megalapozottnak, hiszen a jegybanki lépés éppen ellenkező célt szolgál. A többletlikviditást ugyanis a jegybank állampapírokkal szívja fel, a bankoknak viszont veszteségek nélkül nyílik lehetősége arra, hogy magasabb betéti kamatokkal szerezzenek többletforrásokat. Ez pedig a hűtés irányába hat.
A harmadik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's már egy éve megadta a pozitív kilátást a magyar devizaadósságnak. Két hete Konrad Reuss, a londoni iroda igazgatója úgy nyilatkozott, hogy Magyarország már bőven belül van azon az időkereten, amelyen felminősítés valószínű.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.