Ma jelennek meg az előzetes szeptemberi fizetési mérlegadatok, melyeket a piac a szokásosnál is nagyobb érdeklődéssel vár. Az idei év rendkívül kedvező tendenciájában ugyanis az ősz első hónapja hozhatja meg az esetleges nem kívánt fordulatot.
A fokozott érdeklődésnek több oka is van. Az év vége felé közeledve minden egyes újabb információ a külső egyensúlyról egyre erősebb determinációt jelent az egész éves teljesítménnyel kapcsolatban. Az utóbbi időben a kedvező adatok kapcsán fokozatosan váltak derűlátóbbá az elemzők. Először GDP-arányosan, majd nominálisan is a tavalyi érték alá várták a folyó fizetési mérleg hiányát, mostanában pedig többen az 1,5 milliárd euró körüli, rendkívül alacsony deficitet is elképzelhetőnek tartják.
A kedvező kép ellenére sem mindenki optimista. Több olyan bizonytalansági tényező van, amely romlást okozhat a szeptemberi adatokban. Az európai uniós konjunktúra lassulása a nyár végén kezdődött, augusztusban azonban ennek még nem voltak külső egyensúlyt rontó jelei Magyarországon. Ugyanakkor az Európai Unió gazdasági ciklusaival való szoros együttmozgás megkérdőjelezhetetlen. Ez pedig bizonyosan kihat a külső egyensúlyra, különösen az exportra.
Szeptemberben a folyó fizetési mérlegadatok általában mérsékelt, vagy erős deficitet szoktak mutatni. Ez az idegenforgalmi szezon lanyhulásával, illetve a tendenciaszerűen ősz elején megtorpanó exportdinamikával függ össze. Az idén a helyzetet tovább súlyosbíthatja, hogy a kilencedik hónapban az olaj átlagos világpiaci ára 9 százalékkal magasabb volt, mint augusztusban -- mondja Nagy Márton, az ING Vagyonkezelő Rt. munkatársa. Figyelembe véve az euró szeptemberi gyengülését, ez 20 millió eurós többlethiányt jelenthet a folyó fizetési mérlegben. Ezzel egyetért Rácz Anikó, a CA IB makroelemzője is. Rácz az olajárakon kívül a profitrepatriálás körüli bizonytalanságot emeli ki, de a szakértő nem számít kiugró profitkivitelre.
A konjunkturális és szezonális hatásokon túl létezik még egy tényező, amely nagyfokú bizonytalanságot rejt magában. Csak az évized elején volt arra példa, hogy a folyó fizetési mérlegben szereplő árumérleg és a külkereskedelmi mérleg deficitje között ilyen nagy különbség legyen, mint 2000-ben.
A jelenséget a mai napig sem sikerült teljesen megmagyarázni. Alapvetően három okot sikerült eddig feltárni -- mondja Nagy. Az export- és importkifizetések különböző mértékű csúszása a vámstatisztika, illetve a pénzforgalmi adatok alapján összeállított mérlegek között nagy eltéréseket okoz. A bérmunka elszámolásában meglévő különbségek szintén magyarázhatnak valamekkora differenciát. Tavaly ez 500-600 millió dollárnyi eltérést megnyugtatóan tudott magyarázni -- mondja Kovács György, a DG-Bank makroelemzője. Ezenkívül léteznek más, kisebb eltérések, például a külföldi apporttal kapcsolatban, de ezek hatását elhanyagolhatónak tartják a szakértők.
Ezek a motívumok azonban sem az eltérés mértékét, sem pedig azt nem képesek megmagyarázni, hogy miért nem egyenlítődik ki hosszabb távon a különbség. Elképzelhető, hogy az olajjal kapcsolatos halasztott fizetések állnak a háttérben -- mondja Oblath Gábor, a Kopint-Datorg Rt. elnöke.
Az elmúlt év azonos hónapjainál kedvezőbb fizetési mérlegadatok mögött igen gyakran az áruforgalmi mérleg teljesítménye állt. Kérdés, hogy ez hogyan alakul szeptemberben. A dinamikus ipari növekedés ugyanis augusztus--szeptemberben indult meg, vagyis a bázishatás kevésbé fog érvényesülni. Ráadásul a múlt havi 40 százalék feletti exportdinamika szinte bizonyosan megismételhetetlen lesz.
A bizonytalanságok miatt az elemzők előrejelzései igen széles sávban szóródnak. Kovács szeptemberre 39 millió eurós folyó fizetési mérleghiányra és 183 milliós árumérleg-deficitre számít. 55 millió euróra becsült hiánnyal Rácz Anikó szintén optimistának mondható. Az exportban nagyobb törésre számító Nagy 150 millió eurós előrejelzésével a borúlátóbb elemzők közé tartozik.
A szeptemberi adatokkal kapcsolatban a másik kérdőjel a nem adóssággeneráló finanszírozás eddigi kedvezőtlen alakulása. Szeptemberben és októberben még nem számíthatunk a portfólióegyenleg javulására, erre csak a nagy alapkezelők év végi portfóliórendezése után kerülhet sor.
Nem tudni, csökken-e a két mérleg hiánya közötti különbség Vegyesek a folyó fizetési mérleggel kapcsolatos piaci várakozások. A bizonytalanságot leginkább az okozza, hogy nem tudni, elkezd-e konvergálni (és ha igen, mikor) az árumérleg és a külkereskedelmi mérleg deficitje közötti nagy különbség. Elemzők továbbra sem várnak javulást a portfólióegyenlegben. M. I.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.