A szankciók megszüntetésének köszönhetően a gyenge fizetőképesség Jugoszlávia hitelekhez jutásával, majd később a külföldi tőke bevonásával jelentősen enyhülhet -- hívta fel a figyelmet Pallós András, az ITDH kereskedelmi szolgálat belgrádi irodavezetője. A tavalyi magyar export 114,1 millió dollár volt, az idei első kilenc hónapban már meghaladta a 115,1 milliót. Várható, hogy exportunk az idén 120 millió dollár körül alakul -- tette hozzá. Főleg az energetika, vegy-, papír-, gépipar területén várhatók üzletkötések. A jugoszláv bank- és pénzügyi rendszer még akadozva működik, ezért a magasabb szintű banki-pénzügyi konstrukciókat még nem alkalmazzák. A magyar exportőrök jelenleg túlnyomórészt készpénzes ügyleteket bonyolítanak le.
Érdemes felkutatni Jugoszláviában a korábbi partnerkapcsolatokat -- hívta fel a figyelmet a találkozón Nagy Ferenc, a belgrádi magyar nagykövetség külgazdasági attaséja. Szerinte a fizetőképes jugoszláv kereslet 2001-ben elkezd növekedni azt követően, hogy az ország -- ha minden rendben megy -- az idén decemberben visszakerül a Nemzetközi Valutaalapba. Az IMF-tagsággal párhuzamosan pedig helyreáll a világbanki tagsága is, ami lehetőségeket teremt majd projekthitelek felvételére.
A jugoszláv előadók az energetikai és az élelmiszer-ipari ágazatba való tőkebefektetésekre buzdították a magyar résztvevőket.
Magyar--jugoszláv üzleti találkozó Belgrádban A gazdasági válság miatti jelenleg szerény jugoszláv vásárlóerő ellenére jelentősebb üzletkötések valószínűsíthetők rövid távon az ITDH szervezésében tegnap Belgrádban zárult kétnapos magyar--jugoszláv üzleti találkozó nyomán. B. Gy.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.