Hat és fél évet igényelt az egyezkedés, melynek eredményeképpen tegnap Horvátország a nemzetközi kereskedelem csaknem 90 százalékát szabályozó WTO tagjává válhatott -- adja hírül a Reuters. A belépés feltételéül szabott kétoldalú megállapodások életbeléptetésével azonnali hatállyal jelentősen, 30-ról 21,2 százalékra csökkent a horvát élelmiszerimportot sújtó vámok átlagos mértéke. A kedvezmények olyan alapvető termékeket érintenek, mint a liszt, a cukor, a tej, a hús, valamint az étolajok. Az ipari termékek behozatali vámjának fokozatos mérséklése viszont már ez év közepén elkezdődött, s folytatódik 2001-ben is.
A felvételi tárgyalások során Zágráb elérte, hogy bizonyos, érzékenynek tekintett ipari termékek esetében legfeljebb öt évig terjedő átmeneti időszakra elhalaszthassa az importvámok leépítését, míg a mezőgazdasági és halászati termékekre 2-7 év haladékot adott a WTO. A folyamat végére a becslések szerint a teljes horvát vámtarifa gyakorlatilag a mai értékek felére csökkenne, az ipari termékek tekintetében 10-ről 5,3 százalékra, míg az agrártermékeknél a mai 33,7-ről 16,4 százalékra mérsékelve az átlagos vámszínvonalat.
A csatlakozás okán módosításra szorulnak majd a Horvátország által a CEFTA-val és az EFTA-val kötött szabadkereskedelmi megállapodások, a Bosznia-Hercegovinával kötendő hasonló egyezményről folytatott tárgyalásokat pedig felfüggesztik. A külgazdasági kapcsolatok mellett a WTO-tagság más területekre is liberalizáló hatással lesz, egyebek között meg kell változtatni a horvát kormány és az ország távközlési szolgáltatói között érvényben lévő megállapodásokat is.
Jelenleg mintegy harminc ország vár WTO-tagságra, közülük a legfontosabbak Kína, Oroszország és Szaúd-Arábia. A következő belépő Litvánia lehet, ahol a tárgyalások lezárulta óta már csak a csatlakozási megállapodás ratifikációja van hátra, de a közeljövőben a WTO tagjává avanzsálhat Jordánia, Grúzia, Omán és Tajvan is. A balkáni országok közül Szlovénia már korábban csatlakozott a Kereskedelmi Világszervezethez, s ha csak néhány hónappal, de megelőzte Horvátországot Albánia is -- közli az MTI.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.