Az októberi fagyos éjszakák a lakosság tömbházlakásokban élő részét fűtetlen odúkban lepték meg. Mugur Isarescu kormányfő nagyon jól tudta, hogy éppen a választások előtt pár héttel ismét kitör a minden évben megismétlődő fűtésbotrány, ezért jó előre külföldi hitelt vett fel annak érdekében, hogy ne legyen hiány fűtőanyagból. (A lakosság a nagyobb városokban több tíz milliárd lejjel tartozik a szolgáltatónak.) A gázosok viszont -- úgymond piacgazdasági meggondolásból: "Az adósoknak nem fűtünk, nem vagyunk jótékonysági intézet" -- napokon át megtagadták a szolgáltatást. Kósza hírek járnak arról, hogy az eddigi kormánykoalíciót képviselő megyei Romgaz-igazgatók lassan átszivárogtak a Társadalmi Demokrácia Pártjához (PDSR), melyről immár biztosan tudni lehet, hogy megnyeri a novemberi választást.
Nem kevésbé átlátszó a helyzet a szakszervezeti mozgalom terén. A Ion Iliescu vezette PDSR a fővárosi listákon vagy a megyei jelöltek névsorában rendre bejutó helyekre léptette elő az egyes nagy szakszervezeti tömbök vezetőit, így a szakszervezetek sorra megtorpedózzák a parasztpárti vezetés alatt álló állami vagyonalap (áva) privatizálási ügyleteit. A kormányváltás után valószínűleg igen szigorú és nem túlságosan jóindulatú kivizsgálásnak vetik alá mindazt, amit az áva az utóbbi négy évben tett, és ennek nem csak Radu Sirbu áva-elnök, de Erőss Viktor alelnök is áldozatává válhat, akit az RMDSZ helyezett a fontos tisztségbe. Egyelőre úgy tűnik, hogy ebben az átmeneti korszakban a szakszervezetek állítják fel a gazdasági reform szabályait, ami egyáltalán nem tesz jót az ország külföldi megítélésének. A turnu-severini hajóépítők a Duna elzárásával fenyegetőznek, a hadiipari üzemek dolgozói ultimátumokat küldözgetnek a kormánynak. Ezek a vállalatok nem egyik napról a másikra kerültek csődhelyzetbe, de most, a választások előtt mintha minden követelés felerősödne, és együttesen a teljes gazdasági káosz képzetét keltik a szemlélőben.
Nem kisebb a nyomás a csődbe ment befektetési alap, az úgynevezett FNI kárvallottjainak részéről, akik agresszív utcai tüntetések során követelik, hogy a kormány a költségvetésből fizesse vissza odaveszett pénzüket. A fő érvük, hogy amikor betétesekké váltak, az országos takarékpénztár (CEC) vállalt garanciát az FNI-ért, ami a lakosság számára biztosíték volt.
Bárki is nyeri meg a novemberi választásokat, nem lesz könnyű dolga. A politikai célokkal felkorbácsolt társadalmi elégedetlenség november 26. után is megmarad, viszont több pénz akkor sem lesz fűtésre, és a beruházók sem fogják elárasztani az országot, annál inkább nem, mivel Ion Iliescu pártja már korábban bebizonyította, hogy nem túl eredményes a gazdasági reform, az ország menedzselése terén.
Agyonpolitizált a román társadalom Romániát alig néhány hét választja el a törvényhozási és elnökválasztástól. Mostanában bármi történik, mintha minden -- akár gazdasági, akár szociális jellegű esemény -- arról szólna, hogy ki vezeti majd november 26-a után az országot, és hogy mit tett, vagy mit mulasztott el a mostani kabinet. Máthé Éva-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.