A következő hónapokban a kormány az EU-csatlakozási felkészülés során figyelmét elsődlegesen az országjelentésben Brüsszel által megfogalmazott kritikákra és bírálatokra fordítja -- közölte Martonyi János az Országgyűlés EU-csatlakozási vitanapján. A külügyminiszter egyúttal bejelentette, hogy a kormány (hat-hét jogszabály kivételével) január 31-ig behozza a jogharmonizációs programban betervezett rendeletek megalkotása terén felhalmozódott elmaradásokat. Ebbe a 2000-re ütemezett feladatok elvégzése is beleértendő. (A kivételeknél március 31. a határidő.)
Az Európai Bizottság budapesti delegációjának vezetője néhány hete aggodalmát fejezte ki a lemaradások miatt (VG, 2000. október 24., 1. oldal). Akkor kétoldalú egyeztetésre is sor került Michael Lake és a kormány integrációs államtitkára között a magyar fél értelmezése szerint "félreértéseknek" tekinthető nézeteltérések tisztázására.
Szakértők arra emlékeztetnek, hogy a jogharmonizáció csúszásainak behozására már az idei év elején is született egy kormányhatározat. Az ilyen jellegű döntések azonban önmagukban nyilván nem tudják felszámolni az egyes tárcáknál (különösen a környezetvédelmi minisztériumban) kialakult "szürkeállomány-deficitet", aminek többek szerint a lemaradások jelentős része tulajdonítható.
Az uniós nagykövet októberben a jövő évi parlamenti jogharmonizációs munkával kapcsolatban is aggodalmairól számolt be, mivel igen sok törvényt kell módosítani az EU-csatlakozási felkészülés jegyében. A tegnapi vitanapon Orbán Viktor kormányfő felszólította az Országgyűlést, használja ki azt a lehetőséget, hogy 2001-ben nem kell költségvetési vitát rendezni, s összpontosítson minden erejével a jogharmonizációra. A kormány ennek érdekében három nagy jogharmonizációs csomagot terjeszt 2001 folyamán a parlament elé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.